دو تن از مرزبانان که توسط یک گروه مسلح مخالف حکومت بازداشت شده بودند، آزاد شدند. از سوی دیگر گزارش شده دستکم چهار زندانی اهل سنت پیرو آزادی این دو مرزبان نیز آزاد شدند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز ۱۵ بهمن ماه ۹۹، سپاه پاسداران از آزادی دو مرزبان که در مهر ماه سال ۹۷ توسط گروه مسلح «جیش العدل» در مرز میرجاوه استان سیستان و بلوچستان بازداشت شده بودند، خبر داده است؛ از سوی دیگر پیرو این گزارش آزادی دو مرزبان، حکومت ایران دستکم چهار زندانی اهل سنت را آزاد کرده است.

روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه گزارش داده که دو رزمنده مرزبان گروگان گرفته شده توسط گروه مسلح جیش العدل شب گذشته سه شنبه ۱۴ بهمن ماه و در اقدامات موفق اطلاعاتی موفق به آزادی آنها شده است.

همچنین گروه مسلح جیش العدل که مخالف حکومت ایران است با انتشار بیانیه ای از آزادی دستکم چهار زندانی اهل سنت خبر داده است.

هویت این زندانیان “عبدالرحمن سنگانی”، “ابوبکر رستمی”، شیراحمد شیرانی” و “محمد صابر ملک رئیسی” است که اهل استان های خراسان، کردستان و بلوچستان هستند.

عبدالرحمن سنگانی – متولد: ۱۳۵۷ شهروند بلوچ اهل سنت، محبوس در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجائی شهر کرج علیرغم ابتلا به بیماری چشم و وخامت وضعیت جسمانی از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم مانده است. این زندانی عقیدتی در ابتدا به اعدام محکوم شده بود و پس از ۱۰ سال این حکم به حبس ابد تغییر کرد.

ابوبکر رستمی، متولد ۱۳۷۳ شهرستان ثلاث‌بابانی از توابع استان کرمانشاه، دانشجوی ترم چهارم دانشگاه علوم پزشکی زابل در ۲۵ شهریور ماه سال ۹۴ بازداشت شد. و در مرداد ۹۶، به تهمت «محاربه و همکاری با گروههای معاند نظام» به حبس و اعدام محکوم شده و هم اکنون مدت حبس خود را در زندان مرکزی زاهدان میگذراند.

شیراحمد شیرانی در تاریخ ۱۳ خرداد ۷۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۲ سال در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفت. وی نهایتا در یک دادگاه پر ابهام به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه به تحمل ۲۲ سال حبس در تبعید محکوم شد. این زندانی سیاسی در تاریخ ۷ دی ۱۳۹۱ ابتدا به زندان مشگین شهر در استان اردبیل منتقل و پس از حدود سه سال نهایتا در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ به بند سیاسی زندان اردبیل تبعید شد. شیراحمد شیرانی، ۳۵ ساله، فرزند چاکر، اهل زاهدان و تا پیش از بازداشت ساکن تهران بود.

محمدصابر ملک رئیسی، از جمله جوان ترین زندانیان سیاسی است که از تاریخ ۲ مهر ماه سال ۱۳۸۸ در حالی که فقط ۱۵ سال سن داشت در کودکی در پی پرونده سازی و گرو کشی اداره اطلاعات زاهدان بازداشت و به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شد. این زندانی سیاسی طی این دوران از حق مرخصی محروم بوده و با توجه به دوری مسافت از زاهدان تا شهرستان اردبیل فقط می توانست با تماس های تلفنی کوتاه و یا نامه با خانواده خود ارتباط برقرار کند.