با همکاری دفتر مولانا عبدالحمید زمینه آزادی هشت ملوان بلوچ از تانزانیا فراهم شد اما وزارت امور خارجه از خانواده های زندانیان درخواست پول کرده است.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از ساحل نیوز، در ادامه تلاش‌های دفتر مولانا عبدالحمید هشت ملوان بلوچ دیگر که در زندان #تانزانیا بازداشت بودند، آزاد شدند.

این هشت ملوان بلوچ ساکن #کنارک که چهار سال قبل توسط گارد ساحلی کشور تانزانیا دستگیر و زندانی شده بودند با تلاش‌های یک وکیل و همکاری‌های دفتر مولانا عبدالحمید آزاد شده‌اند.

در همین رابطه یک منبع مطلع گفته است: “سفارت ایران هیچ گونه همکاری در آزادی این ملوانان نداشته و حتی حاضر نیست هزینه سفر و بلیط‌شان را بدهد. به گونه‌ای که خانواده‌های ملوانان را مجبور به پردخت ۱۷ میلیون تومان برای هر نفر کرده است.”

وی ادامه داده است: “جالب است طوسی رئیس دفتر نمایندگی وزارت خارجه در منطقه آزاد #چابهار که تا چند روز پیش خبر آزادی‌شان را تکذیب می‌کرد، در حالیکه روز جمعه حکم آزادی‌شان صادر شده بود. امروز با خبرنگاران مصاحبه داشته که گویا آزادی این ملوانان حاصل تلاش آنها بوده است!”

وی در پایان گفته است: “از این رو برای راستی آزمایی وزارت امور خارجه ایران در جهت همکاری برای آزادی ملوانان پیشنهاد می‌شود دو نفر از همراهان این ملوانان که هر کدام به سی سال حبس محکوم شده‌اند تلاش کنند.”

همچنین انتظار می‌رود وزارت امور خارجه ضمن پیگیری آزادی این ملوانان از دریافت هزینه ۱۷ میلیونی از خانواده‌های این عزیزان صرف نظر کند.

گفتنی‌ست پیش از این نیز چندین ملوان بلوچ با پیگیری دفتر مولانا عبدالحمید آزاد شده بودند.