شامگاه ۱۸ مرداد ماه ۱۴۰۱، یک جوان بلوچ به اتهام تبلیغ علیه نظام توسط نیروهای اطلاعات سپاه مشهد بازداشت شد. وی پس از یازده روز بلاتکلیفی، از زندان وکیل آباد با قید وثیقه آزاد شد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، شنبه ۲۹ مرداد ماه ۱۴۰۱، یک جوان بلوچ پس از یازده روز بازداشت و بلاتکلیفی در زندان وکیل آباد مشهد با قید وثیقه آزاد شد.

هویت این شهروند بلوچ “بهزاد ریگی” ۳۰ ساله، دارای دو فرزند خردسال اهل #دزاپ و ساکن مشهد برای کمپین محرز شده است.

گفته می‌شود نیروهای اطلاعات سپاه در ساعات پایانی ۱۸ مرداد ماه بدون حکم قضایی به منزل بهزاد یورش برده و وی را بازداشت کردند.

بر اساس این گزارش، تلفن همراه و کامپیوتر این جوان بلوچ توسط نیروهای اطلاعات سپاه مصادره شده و پنج روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه و پس از آن به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده است.

طبق این گزارش، بهزاد دارای مدرک کارشناسی علوم سیاسی است که به علت نبود شغل در استان بلوچستان و سیستان مجبور به مهاجرت به مشهد و به شغل کارگری مشغول شده است.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، دستکم ۱۳۹ جوان بلوچ توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند و مجموعا ۷۹ گزارش بازداشت به دست کمپین رسیده است که ۳۴ مورد آن مربوط به عدم اطلاع از علت بازداشت، ۱۳ مورد آن مربوط به بازداشت در تجمعات اعتراضی، ۳ مورد مربوط به جرایم سیاسی و ۵ مورد مربوط به بازداشت ها به دلیل حمل مواد مخدر بوده است.