وزیر خارجه ایران از شروع عملیاتی شدن سند همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین خبر داد.

به گزارش رصد بلوچستان، وزیر امور خارجه ایران در روز گذشته ۲۴ دی ماه ۱۴۰۰، “از آغاز اجرای عملیاتی سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله بین ایران و چین” خبر داد.

براساس این گزارش، امیرعبداللهیان در پایان دیدارهای تفصیلی با وزیر خارجه چین گفت: “در این سفر توافق کردیم که دو طرف اجرایی‌شدن و شروع عملیاتی‌شدن توافق همکاری‌های راهبردی و جامع ۲۵ ساله دو کشور را اعلام کنیم.”

امیرعبداللهیان افزود: “ما همزمان با گفت‌وگوها در چین مقدماتی را فراهم کرده بودیم که بتوانیم روز جمعه را روز شروع اجرای توافق جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور اعلام کنیم.”

سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله بین ایران و چین در ۷ فروردین ۱۴۰۰ توسط وزیران امور خارجه دو کشور در تهران امضا شد.

تهران و پکن پس از امضای این سند همکاری، بدون اشاره به جزئیات آن، فقط اعلام کردند که این سند حاوی “برنامه‌ای سیاسی-راهبردی، اقتصادی و فرهنگی” است.

براساس این قرارداد، سواحل بلوچستان به طور کامل در اختیار دولت چین قرار خواهد گرفت و چین قصد دارد تا پایگاه های نظامی خود را در امتداد سواحل بلوچستان از بندر #بنگلان تا #چابهار احداث کند.

کنشگران سیاسی بلوچ معتقدند با آغاز عملیاتی شدن این طرح بیش از پیش بلوچستان در مسیر کامبوج شدن قرار میگیرد و همانند کامبوج اختیار سواحل، معادن و دریای خود را از دست میدهد.