پازلهای «گزینه نظامی» یکی یکی تکمیل می شود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد؛ «حکومت ایران با مستقر کردن سانتریفوژهای پیشرفته‌تر تخلف از توافق هسته‌ای برجام را عمیق‌تر می‌کند.»

به گزارش رصد بلوچستان، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که حکومت ایران با غنی‌سازی اورانیوم به وسیله سانتریفوژهای پیشرفته‌تر و بیشتر در یکی از تأسیسات زیرزمینی، تخلف از توافق هسته‌ای برجام را عمیق‌تر کرده است.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن، گزارش کرد که، حکومت ایران کار مستقر کردن یکی از سه آبشار سانتریفوژهای جدید و پیشرفته‌تری را که دسامبر گذشته اعلام کرده بود در نطنز بگذارد، تکمیل کرده و از اواخر ماه گذشته میلادی تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم UF۶ به آنها را آغاز کرده است.

در همین رابطه حکومت ایران پیش از استقرار تازه این زنجیره متشکل از ۱۷۴ سانتریفوژ آی. آر-۲ ام، خبر داد که سال گذشته غنی‌سازی با یک رشته سانتریفوژهای جدید آی. آر-۲ام در نطنز را آغاز کرده و گفته بود که سه آبشار جدید سانتریفوژهای جدید را در نظنز مستقر می‌کند.

به‌نوشته رویترز، حکومت ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام در دولت دونالد ترامپ و برگرداندن تحریم‌ها که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت، نقض تعهدات خود در سال ۲۰۱۹ را آغاز کرد.

در توافقنامه برجام تأکید شده است که حکومت ایران تنها می‌تواند اورانیوم را در سایت اصلی غنی‌سازی خود در نظنز و با استفاده از نسل اول سانتریفوژهای آی. آر-یک غنی‌سازی کند.