سه دیپلمات اروپایی سه‌شنبه ۳۰ مارس اعلام کردند که اتحادیه اروپا قصد دارد چندین شخصیت ایرانی را به دلیل «نقض حقوق بشر» تحریم کند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از رویترز، سه دیپلمات اروپایی که نخواستند نام آنها فاش شود، گفته اند اتحادیه اروپا قصد دارد روز چهارشنبه ۳۱ مارس چند شخصیت ایرانی را تحریم کند.

به گفته این دیپلمات‌ها، انتظار می‌رود نمایندگان اتحادیه اروپا موافقت کنند که ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی را برای این افراد اعمال کنند و نام آنها هفته آینده و با شروع تحریم‌ها منتشر می شود. این دیپلمات‌ها جزئیات بیشتری ندادند.

این اولین بار پس از سال ۲۰۱۳ خواهد بود که شاهد تحریم مقامات ایران از سوی اتحادیه اروپا و در ارتباط با نقض حقوق بشر خواهیم بود.

از سوی دیگر، قرار است چهارشنبه ۳۱ مارس تحریم‌ها علیه ۸۰ ایرانی که از سال ۲۰۱۱ از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند، تمدید شود.

قابل ذکر است که در یک ماه اخیر، ۱۱ نفر از کشورهای چین، کره شمالی، لیبی و روسیه بدلیل نقض حقوق بشر از سوی ۲۱ کشور عضو اتحادیه اروپا تحریم شده اند.

۲۶۷ اعدامی در سال ۲۰۲۰ در ایران از جمله ۴ کودک
سازمان حقوق بشر ایران در سیزدهمین گزارش سالانه خود از آمار اعدام در این کشور اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰، حداقل ۲۶۷ نفر، از جمله ۴ کودک، در ایران اعدام شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده که در سال ۲۰۲۰، ایران تنها کشوری بود که اعدام کودکان را ادامه داد.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته فقط یک نفر در ملاءعام اعدام شده است که کمترین میزان در طول ۱۵ سال اخیر به شمار می‌رود، ولی به گفته مقام‌های سازمان حقوق بشر ایران این مسئله، نه به دلیل تغییر سیاست قوه قضاییه، بلکه ناشی از محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا بوده است.

گفتنی است که دستگاه قضایی ایران در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۲۷۳ و ۲۸۰ نفر را اعدام کرده بودند و در سال ۲۰۲۰، آمار اعدام در ایران کاهش اندکی داشته است.

همچنان، ۹ مارس ۲۰۲۱ جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، با ارائه مستندانی اعلام کرد که میزان مجازات اعدام و همچنین استفاده از شکنجه برای اعترافات اجباری همچنان بالاست. حکومت ایران همواره هرگونه نقض حقوق بشر و سرکوب شهروندان را رد کرده است.