حکم اعدام دو زندانی بلوچ در زندان مرکزی بیرجند اجرا شد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از رسانک، سحرگاه روز شنبه ۲۵ بهمن ماه ۹۹، دو زندانی بلوچ به نام های “محمد براهوئی” ۲۸ ساله فرزند نبی بخش و “جمال الدین براهوئی” ۴۰ ساله فرزند خداداد به اتهام جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی بیرجند اعدام شدند.

بر اساس این گزارش، دستکم پنج زندانی در زندان بیرجند اعدام شده که تنها هویت دو تن از آنها محرز شده است.

“محمد براهوئی” که در #دزاپ سکونت داشت اهل روستای #جوتیغ از توابع شهرستان #نصرآباد بوده است. وی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۹۹ در #بیرجند بازداشت شد. روز پنجشنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۹، خانواده محمد جهت ملاقات آخر به زندان بیرجند فرا خوانده شدند ولی فقط به مادرش اجازه ملاقات داده شده است.

پیکر محمد روز یکشنبه در روستای پدری اش “جوتیغ” به خاک سپرده شده است. محمد دارای دو دختر و یک پسر یک ساله می باشد.

“جمال الدین براهوئی” اهل روستای #سفیدابه از توابع شهرستان #دزاپ است که دو سال قبل در ایست و بازرسی سال آباد در بیرجند بازداشت و به ۲۷ سال حبس محکوم شد. اما روز پنجشنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۹، به قرنطینه زندان جهت اجرای حکم اعدام انتقال یافت. خانواده جمال الدین روز جمعه برای آخرین ملاقات به زندان بیرجند رفته و موفق به دیدار با او شدند.

گفتنی است جمال الدین براهوئی حافظ قرآن بوده و در زندان بیرجند نیز به عنوان پیشوا، نماز را اقامه می کرده است.

بر اساس گزارش سالانه کمپین فعالین بلوچ که در ماه گذشته منتشر شده، دستکم ۱۶ اعدام و ۶ صدور حکم اعدام در سال گذشته میلادی به ثبت رسید؛ از میان این زندانیان ۳ زندانی به اتهام قتل مامورین نظامی و۲ زندانی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در گروه های مخالف نظام، و ۸ زندانی دیگر نیز از بابت اتهام های مواد و مخدر و یکی به اتهام قتل و زندانی دیگر به دلایل نامعلومی اعدام شدند.