محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تکرار تهدید خود مبنی بر تحریم انتخابات در صورت رد صلاحیت، نسبت به اقدامات مخرب باندهای امنیتی در روند انتخابات هشدار داد.

به گزارش رصد بلوچستان، احمدی‌نژاد سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت، در یک ویدیوی کوتاه با تعیین خط و نشان برای شورای نگهبان در رابطه با احتمال «رد صلاحیت» خود اظهار داشت: «قبلا ما را دو بار رد کردند اما من ملاحظه کردم و به احترام مردم و انقلاب و کشور سکوت کردم اما اعلام کردم اگراین بار هم بخواهند رد کنند، من قطعا شرکت نخواهم کرد و انتخابات را هم تایید نمی‌کنم.»

عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این که در صورت رد شدن «هرگز و هرگز» در انتخابات شرکت نخواهد کرد، افزود: «وقتی دارند بی‌دلیل دایره انتخاب مردم را محدود می‌کنند و نمی‌خواهند اجازه بدهند آن چیزی که مردم می‌خواهند محقق شود وافراد را رد می‌کنند، من به چه دلیل باید شرکت کنم؟»

رئیس جمهور پیشین جغرافیای ایران که در ۲۲ اردیبهشت به همراه صدها نفر از هوادارانش برای نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور رفته بود پس از ثبت نام تهدید کرد در صورت رد صلاحیت، انتخابات را تحریم خواهد کرد و از هیچ نامزدی حتی دوستان نزدیکش حمایت نخواهد کرد.

احمدی‌نژاد همچنین در ویدیوی مذکور با اشاره به وجود «عناصر فاسد» در نهادهای امنیتی آنها را به ماجراجویی در انتخابات متهم کرد و گفت: «همه مراقب باشند که عناصر فاسد لانه کرده در نهادهای امنیتی، ماجرا درست نکنند و بخواهند به حساب مردم یا به حساب ما بگذارند.»

او با اشاره به روش‌ نهادهای امنیتی برای «پرونده‌سازی و حذف» فعالان بیان کرد: «فردا نگویند احمدی‌نژاد گفته بروید رای سفید بدهید یا اسم من را بنویسید و این کار و آن کار را بکنید یا از کسی دفاع می‌کند! من حتی از دوستان نزدیک و همکارانم که خیلی به آنها علاقه دارم هرگز حمایت نخواهم کرد. این نظر قطعی من است و تغییری نخواهد کرد.»

پیش از این احمدی‌نژاد در جریان انفجار اخیر در سایت اتمی نطنز نهادهای امنیتی را متهم کرده بود که به‌رغم دریافت بودجه ۵۰ هزارمیلیارد تومانی و بجای حفاظت از تاسیسات حیاتی کشور با ایجاد نهادهای موازی اطلاعاتی به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و به کشتن مردم ایران و تخریب اقتصاد کشور مشغولند.

در بازه زمانی پنج روزه ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری ایران، ۵۹۲ نفر که تقریبا همه آنها از مقامات و مسئولان سابق و کنونی جمهوری اسلامی هستند، داوطلب انتخابات شدند.

شورای نگهبان از ۲۶ اردیبهشت، به مدت حداکثر ۱۰ روز به بررسی صلاحیت نامزدها بر اساس شرایط جدید که به تصویب مجلس نرسیده است، اقدام خواهد کرد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران جمعه ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد.

طبق نظرسنجی‌ها، این دوره به دلایل متعدد سیاسی و اقتصادی شاهد کاهش شدید و معنادار رای‌دهندگان خواهد بود.

به گفته فعالان سیاسی جغرافیای ایران، احمدی نژاد هم به خوبی دریافته که مردم این بار با تمام قدرت عزم خود را جزم کرده اند که «نمایش انتخابات» را به صورت سراسری تحریم کرده و به جهانیان یک بار دیگر با فریادی بلندتر از همیشه اعلام کنند که حکومت جمهوری اسلامی از کوچکترین مشروعیتی نزد مردم جغرافیای ایران برخوردار نیست.