با اختلاف ارتش و آموزش‌وپرورش به دلیل عدم پرداخت هزینه ۱۵ روز سرباز معلم‌ها در پادگان ۰۸ خاش، مسئولین پادگان از دادن امریه خودداری کردند. این امر باعث تعطیلی هزاران کلاس درس در بلوچستان‌وسیستان خواهد شد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، اختلاف در پرداخت هزینه‌های سرباز معلم‌ها توسط آموزش‌وپرورش در پادگان ۰۸ خاش، باعث ماندگاری آنها شده است.

گفته می‌شود صدها تن از سرباز معلم‌های بلوچ به دلیل اختلاف در پرداخت هزینه‌ها بلاتکلیف هستند.

یک منبع مطلع به گزارشگر کمپین گفت: “آموزش‌وپرورش هزینه ۳۰ روز سرباز معلم‌ها را پرداخت کرده و ۱۵ روز آن تاکنون پرداخت نشده‌ است‌.”

این منبع گفت: “در راستای عدم پرداخت هزینه ۱۵ روز توسط آموزش‌وپرورش، فرماندهان ارتش اعلام کردند که امریه به سرباز معلم‌ها داده نمی‌شود و باید دوباره به پادگان خود را معرفی کنند.”

یکی دیگر از شهروندان بلوچ به گزارشگر کمپین گفت: “هزینه‌ ۱۵ روز سرباز معلم‌ها را ارتش ۱۰ میلیارد تومان عنوان کرده که آموزش‌وپرورش باید آن را پرداخت کند.”

عدم دادن امریه به سرباز معلم‌ها در بلوچستان‌سیستان می‌تواند باعث کمبود نیرو در آموزش‌وپرورش و بازماندگی از تحصیل هزاران دانش آموز در استان شود.

حمیدرضا رخشانی مدیرکل سابق آموزش‌وپرورش بلوچستان‌وسیستان در مهرماه سال ۱۴۰۰، از کمبود ۱۲ هزار و ۴۳۴ معلم و بازماندگی از تحصیل ۴۸ هزار دانش آموز در استان خبر داده بود.

همچنین حسینعلی میرعبدی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۴۰۱، از بازماندگی از تحصیل ۴۲ هزار دانش‌آموز در مناطق مختلف بلوچستان‌وسیستان خبر داده است.