باوجود گذشت ۲۲ روز از بازداشت «احمد حبیر»، نیروهای امنیتی شرط آزادی او را تسلیم شدن خواهرزاده‌اش اعلام کردند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، در تاریخ ۷ بهمن ماه ۹۹، یک شهروند بلوچ به نام «احمد حبیر» به همراه همسرش اهل روستای #محمد_آباد بخش #پیشین شهرستان #راسک توسط نیروهای امنیتی با یورش به منزل مسکونی اش بازداشت شد.

گزارش شده که این بازداشت با ضرب و شتم همراه بوده است.

ماموران امنیتی بازداشت احمد حبیر و همسرش را به دلیل عضویت خواهر زاده احمد در «گروه مسلح جیش العدل» عنوان کردند.

بازداشت احمد به همراه همسرش اعتراض مردم را به همراه داشت. با این حال همسر او دو روز پس از بازداشت آزاد شد اما و احمد همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

ماموران وزارت اطلاعات در ادامه اقدامات خود برای تسلیم کردن «بهادر بلوچ» خواهرزاده احمد، در تاریخ ۱۱ بهمن ماه به منزل پدری بهادر حمله کردند. نیروهای امنیتی از پدر او “بشیر احمد” خواسته اند که پسرش را وادار به تسلیم شدن یا به تعبیر آنها تامین دادن کند.

بشیر احمد در پاسخ به این درخواست ماموران امنیتی گفته، «شما تجربه کردید که فرزندم به این درخواست من تمکین نمیکند. شما حکومت هستید و خودتان برای این کار اقدام کنید.»

گزارش شده ماموران وزارت اطلاعات پس از دریافت این پاسخ اعضای این خانواده از جمله زنان، کودکان و افراد مسن را مورد ضرب و شتم قرار داده و وسایل منزل را از اتاق ها خارج و در حیاط خانه به آتش کشیده اند.

به گزارش منابع آگاه «پس از آن دو دستگاه اتومبیل که در مرز فعالیت میکنند و منبع درآمد این خانواده هستند را به همراه برادر کوچکتر بهادر به نام “عاصل” بازداشت شد.»

ماموران امنیتی به بشیر احمد گفته‌اند، «فرزندت را تحویل بده و تسلیم کن و اگر نه تمام اعضای خانواده ات را دستگیر میکنیم و به قتل میرسانیم.»

در ادامه این اقدامات فراقانونی، پیشتر نیز یک زن بلوچ به نام «رحیمه کرد تمینی» که یک کودک ۵ ماهه نیز دارد به بهانه عضویت همسر او در گروه های مخالف نظام توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. او همچنان در بند زنان زندان زاهدان به سر می برد.