با ورود سامانه بارشی مونسون و تشکیل طوفان های تندری در بلوچستان، بر بحران های موجود در استان افزوده شد.

به گزارش رصد بلوچستان، وضعیت قرمز کرونایی و جوی شرایط بحرانی را در بلوچستان و سیستان دو چندان کرده و در این میان پدیده مونسون با طوفان ها و بارش های سنگینش با تخریب تاسیسات زیربنایی و آُسیب به محصولات کشاورزی خسارت های زیادی را به همراه داشته است.

براساس گزارش راه دانا، از چهارشنبه گذشته با ورود موج جدید سامانه مونسون شاهد طوفان و بارش های رگباری و سنگین در جنوب بلوچستان و سیستان هستیم، به گونه ای که خسارت های زیادی به محصولات کشاورزی، باغ ها، تاسیسات زیربنایی شرکت برق، راه ها و دیگر بخش ها وارد کرده است.

طوفان سنگینی که زمینه ساز تشدید بارش های همرفتی در منطقه است نیز طی دو روز گذشته شدت گرفت و با قطعی برق برخی مناطق و آسیب دیدگی بسیاری از زیرساخت ها همراه بود و از سویی باعث تخریب دیوار منازل برخی از مردم و آسیب رسیدن به خودروی شهروندان در پی سقوط درختان شد.

این طوفان بامداد روز گذشته سبب سقوط ۲ دکل در مسیر خط انتقال برق از #چابهار به #گیه شد، در #کنارک نیز وزش طوفان شدید به همراه بارندگى قطعی برق و خسارت به برخى زیرساخت ها را رقم زد.

در #چابهار، #پهره، #گنداوک و دیگر نقاط جنوبی بلوچستان و سیستان هم خسارت هایی گزارش و شب گذشته نیز طوفان شدید گرد و غبار در #دلگان تکرار شد و در پی این بادهای موسمی بارش های مونسون در منطقه شدت گرفت، به گونه ای که اداره کل هواشناسی بلوچستان و سیستان نخستین هشدار قرمز جوی را در ۱۵ ماه اخیر صادر کرد.

بر این اساس، با تقویت جریانات مونسون انتظار می رود بر شدت بارش های همرفتی در استان افزوده شود، به طوری که سبب طغیان رودخانه های محلی، وقوع سیلاب و انسداد برخی محورهای مواصلاتی استان خواهد شد.