سخنگوی صنعت برق از خاموشی های گسترده در روزهای آینده در جغرافیای ایران خبر داده است.

به گزارش رصد بلوچستان، مصطفی رجبی مشهدی با اعلام خبر خاموشی های برق گفت: «اگر روند افزایشی مصرف برق در ادامه سال تداوم داشته باشد به طور حتم میزان برق مورد نیاز از میزان ظرفیت تولید پیشی گرفته و شاهد رخ دادن خاموشی گسترده در کشور خواهیم بود.»

سخنگوی صنعت برق بدون اشاره به مزارع بیت‌کوین چینی‌ و زیر ساخت‌های ضعیف تولید و انتقال انرژی در کشور، دلیل این موضوع را افزایش ۵ درجه‎ ای دما و کمبود بارش نسبت به پارسال اعلام کرده است.

مسئولان بخش انرژی در ایران نمی خواهند بپذیرند که بر اساس تحقیقات، میزان مصرف برق در مزارع چینی‌ها با تولید روزانه بسیاری از نیروگاه‌های برق ایران برابری دارد.

بر اساس برخی گزارش ها و تحقیقات، یکی از مزرعه های بیت‌کوین چینی‌ها در روز به اندازه تولید روزانه برخی نیروگاه‌های بزرگ کشور برق مصرف می‌کند. این یعنی فقط یکی از این مزارع، روزانه به اندازه مصرف خانگی یک روز شهروندان یک استان از کشور برق می‌سوزاند.

مسئولان وزارت نیرو سال‌های گذشته بارها در گفتگو با رسانه‌ها اعتراف کرده بودند که استخراج بیت‌کوین عامل خاموشی شبکه و قطع برق است.

از سویی دیگر مدیر عامل توانیر با اعلام جزییات افزایش تعرفه برق اعلام کرده است: «تعرفه مشترکان پرمصرف برق از اول اردیبهشت افزایش یافته همچنین این مشترکان از خرداد ماه مشمول ۱۶ درصد افزایش تعرفه دیگر خواهند شد.»

این گسترش خاموشی ها و افزایش تعرفه های برق موید این موضوع است که حکومت برای تأمین برق شهروندان با مشکل روبه‌رو بوده تا جایی که برای تولید برق کافی به سوزاندن مازوت و آلوده کردن شدید هوای شهرها روی آورده است.