جمهوری اسلامی ۲۲ شهروند بلوچ را به دلیل نداشتن اوراق هویتی رد مرز کرد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از ایران وایر، جمهوری اسلامی بیست‌ و ‌دو شهروند بلوچ که شناسنامه و اوراق هویتی نداشته و با این که سال‌های طولانی در سمنان ساکن بوده‌‌ را به جرم نداشتن اوراق هویتی، شهروند جغرافیای ایران به حساب نیاورده و از خانه رانده است.

این ۲۲ شهروند بلوچ روز شنبه ۱۰ آبان ماه از سمنان به نقطه صفر مرزی توسط ماموران امنیتی برای خارج کردن از مرزهای بلوچستان منتقل شده که ماموران مرزبانی پاکستان از پذیرفتن آنها مبنی بر اینکه آنها پاکستانی نیستند امتناع کرده اند.

دولت پاکستان که همواره اتباع از ایران رانده ‌شده ‌اش را در همین نقطه مرزی با روی خوش می‌پذیرفته است، این بار از پذیرش این ۲۲ شهروند بلوچ سرباز زده و گفته که آن‌ها پاکستانی نیستند و بهتر است به وطن‌شان برگردند که این خود اثبات این است که آنها متعلق به جغرافیای ایران هستند.

زهره صیادی که برای کودکان فاقد شناسنامه فعالیت می‌کند، گفته است: «این ۲۲ شهروند بلوچ بیش از بیست روز است که در اردوگاه #سفید_سنگ #دزاپ بدون امکانات مناسب بهداشتی در شرایط اپیدمی کرونا نگهداری می شوند که برخی از آنها را کودکان تشکیل می دهند.»

گفته می‌شود این افراد که تعدادشان اندک و کم‌شمار نیست، بارها تلاش کرده‌اند برای دریافت شناسنامه تشکیل پرونده دهند، اما همواره با چالش‌های متعددی مواجه بوده‌اند.

دی ماه سال ۱۳۹۵ تعدادی از بلوچ‌های فاقد شناسنامه ساکن استان البرز با همراهی گروهی از نوازندگان محلی، با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ بلوچی در اعتراض به نداشتن اوراق هویتی، در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و پس از این اتفاق بود که توجه رسانه ‌های جمعی به بلوچ‌های فاقد شناسنامه موروثی جلب شد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مرحله انکار افراد بی‌هویت به طرح ماجرا رسیدند.