یک جوان بلوچ توسط نیروهای نظامی در پهره بازداشت شد. خانواده این جوان پس از ۲۴ ساعت نگرانی از وضعیت او با خبر شدند که در اختیار نیروهای نظامی است.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز گذشته ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، یک جوان بلوچ توسط نیروهای نظامی بازداشت شد.

هویت این جوان بلوچ “اسماعیل شادمان پور” فرزند مولوی عبدالجلیل مدیر مدرسه دینی فیض القرآن #آبچگی برای کمپین شده است.

گفته می شود، اسماعیل از روز گذشته که قصد رفتن از #رسول_آباد به #پهره را داشته، ناپدید شده و تلفن همراه وی خاموش شده است.

براساس این گزارش، با خاموشی تلفن همراه و عدم اطلاع از سرنوشت وی، خانواده او به بیمارستان ها و کلانتری های شهر #پهره مراجعه کرده و خبری از او دریافت نکرده اند که باعث نگرانی بیشتر آنها شده است.

یک منبع مطلع به گزارشگر کمپین گفت: “ظهر امروز ۱۲ شهریور، اسماعیل از کلانتری ۱۱ پهره در تماس با خانواده از بازداشت خود توسط نیروهای نظامی خبر داده است.”

این منبع افزود: “خانواده اسماعیل با مراجعه به کلانتری ۱۱ با وجود تماس اسماعیل، ماموران از عدم حضور او در داخل بازداشتگاه خبر دادند که باعث خشم و نارضایتی آنها شده است.”

طبق این گزارش، ماموران کلانتری اتهام اسماعیل را “رانندگی در خلاف جهت” عنوان کرده که پس از توقیف خودرو او را نیز بازداشت کرده و به بازداشتگاه منتقل کرده اند.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، دستکم ۱۳۹ فرد بلوچ توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند و مجموعا ۷۹ گزارش بازداشت به دست کمپین رسیده است که ۳۴ مورد آن مربوط به عدم اطلاع از علت بازداشت، ۱۳ مورد آن مربوط به بازداشت در تجمعات اعتراضی، ۳ مورد مربوط به جرایم سیاسی و ۵ مورد مربوط به بازداشت ها به دلیل حمل مواد مخدر بوده است.