بسیجیان بلوچ سراوان به دلیل عدم پرداخت معوقات مزدی ۶ ماهه خود و وعده های مکرر و بی حاصل سپاه دست به اعتصاب زده و سلاح های خود را تحویل دادند.

به گزارش اختصاصی رصد بلوچستان، روز سه شنبه ۴ آبان ماه ۱۴۰۰، بسیجیان بلوچ اهل سراوان به دلیل عدم پرداخت معوقات مزدی و عدم اختصاص بیمه تامین اجتماعی اعتصاب کرده و سلاح های خود را تحویل دادند.

گفته می شود در فروردین ماه سال جاری مهندسین سپاه جهت اجرای پروژه جاده مرزی آسکان به کوه سرخ بم پشت به همراه ماشین آلات و نیروهای غیربومی سپاه و بسیج به این منطقه آمدند اما به دلیل شرایط بد آب و هوایی بسیاری از پاسداران و سربازان غیر بومی فرار کردند.

سپاه پس از فرار بسیجی های غیربومی مجبور شد بلوچ های بسیجی را با وعده جذب دائم برای طرح امنیت، همراه با بیمه تامین اجتماعی و روزانه ۲۰۰ هزار تومان برای افراد متاهل و ۱۵۰ هزار برای مجردها جذب این پروژه کند.

اما پس از ۵ ماه از بکارگیری بسیجی های بلوچ جهت نگهبانی از ماشین آلات و تشکیلات سپاه در این منطقه، تنها یک میلیون تومان به حسابشان واریز کرده و تاکنون بیمه تامین اجتماعی آنها نیز صادر نشده است.

براساس این گزارش، بسیجی های بلوچ عضو سپاه هر دو شیفت سلاح و مهمات خود را تحویل داده و اعتصاب کرده اند.

یک بسیجی این پروژه به گزارشگر رصد بلوچستان گفت: «سردار عادلی انتظار دارد ما مفت برایش کار بکنیم بعد میخواهند همین جاده را برای سرکوب خود بلوچها استفاده کنند.»

گفتنی است، پیشتر نیز سپاه بسیجی های بلوچ را مورد بی اعتنایی شدید قرار داده، حقوقهایشان را نصف حقوق غیر بومی ها قرار کرده و آنها را در کارهای سخت بکار گرفته و تنها انتظار کارگری بدون مزد از بلوچها دارد.