دو زندانی بلوچ اهل سنت که عضو بسیج نیز بودند، صبح امروز ۲۹ آذر ماه در زندان مرکزی دزاپ اعدام شدند.

به گزارش رصد بلوچستان، جمهوری اسلامی در حالی دو تن از بلوچ های عضو بسیج را صبح امروز ۲۹ آذر ماه ۹۹ در زندان مرکزی #دزاپ اعدام کرد که قاتلین سه جوان بلوچ عضو بسیج را تاکنون شناسایی نکرده است.

بهنام و شعیب ریگی اهل روستای دیزک از توابع شهرستان میرجاوه و از اعضای فعال بسیج به دلیل درگیری در منطقه دهو حدود دوراهی کورین جون آباد با ماموران لباس شخصی مواد مخدر و کشته شدن تعدادی از آنها بازداشت و اعدام شدند.

اما دادسرای عمومی و انقلاب دزاپ اتهام آنها را حمل مواد مخدر اعلام کرده بود.

این در حالیست که در شهرستان #پهره سه جوان عضو بسیج به نام های “خداداد، نواب و احمد محمدی” فرزند اسماعیل اهل روستای #آبادان در درگیری با ماموران لباس شخصی مواد مخدر کشته شدند و ماموران قضایی و امنیتی آن را خطای انسانی دانسته و تاکنون قاتلین سه جوان بلوچ دستگیر و محاکمه نشدند.

این اقدام علیه شهروندان بلوچ که عضو ارگان های نظامی نیز هستند واکنش گسترده ای را از فعالان مدنی و سیاسی بلوچ به همراه داشته است.

فعالین مدنی و سیاسی بلوچ در این مورد گفتند: ”اجرای قانون باید برای همه یکسان باشد؛ چطور در دو پرونده مشابه مقصر هر دو طرف بلوچ های عضو بسیج هستند و نیروهای نظامی غیربومی دستگیر و محاکمه نمی شوند.“

فرماندهان سپاه پاسداران با عضویت جوانان بلوچ در بسیج آنها را مسلح کرده و از آنها می خواهند تا باندهای قاچاق مواد مخدر را شناسایی کنند که در این بین اعضای بسیجی بلوچ کشته می شوند.

یکی از شهروندان بلوچ در این مورد گفت: ”فرماندهان سپاه پاسداران مردم بلوچ را عضو بسیج کرده و به آنها ماموریت شناسایی کارتال های مواد مخدر را می دهند.“

این شهروند افزود: ”در این بین، جوانان عضو بسیج یا توسط قاچاقچیان یا ماموران مبارزه با مواد مخدر کشته و یا همانند بهنام و شعیب ریگی بازداشت و اعدام می شوند.“

شهروندان بلوچ عامل کشته شدن و اعدام جوانان بلوچ عضو بسیج را سپاه پاسداران می دانند.