دستکم ۱۵ شهروند بلوچ در زندان مرکزی دزاپ اعدام شدند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از رادیو زمانه، طی یک ماه گذشته دست‌کم ۱۵ زندانی بلوچ با اتهام‌های عمدتا سیاسی-امنیتی، حمل مواد مخدر و قتل بدون برگزاری دادگاه عادلانه و دسترسی به وکیل، در سکوت اعدام شدند.

رادیو زمانه در گزارشی که منتشر کرده، آورده است، چگونه دستگاه‌های امنیتی در تحمیل این «سکوت» موفق بوده اند؟‌ این سکوت ناشی از چیست؟‌ آیا در پوشش تبعیض‌ها و ستم‌ها نیز تبعیض وجود دارد؟ برای شکستن سکوت، بیایید تا نام‌های این اعدام ‌شدگان را تکرار کنیم.

رادیو زمانه در ادامه گزارش خود ذکر کرده، بلوچ‌ها را یک بار حکومت ایران از صحنه بازنمایی خط می‌زند و یک بار بسیاری از دیگر نهادهای مدنی ایرانی در داخل (یا خارج).

به گفته رادیو زمانه، وقتی پای بلوچستان به میان می‌آید، فرق زیادی هم بین جمهوری اسلامی و پادشاهی پهلوی وجود ندارد. هزاران بلوچ در سرتاسر جغرافیای ایران بدون شناسنامه زندگی می‌کنند، از روستاهای رو به ویرانی قصرقند (گنداوک) تا حلبی ‌آباد های کرج که مأموران چادرهای بلوچ‌ها را آتش می‌زنند؛ از مشهد با حلبی‌آبادهای عظیم در حاشیه‌ اش تا شیرآباد دزاپ. و برای بعضی‌ها شناسنامه نداشتن، تاریخی به مراتب بیشتر از ۴۰ سال استبداد مذهبی دارد.

این شبکه خبری، تحلیلی و سیاسی ضمن یادآوری اعدام شدگان بلوچ در گزارش خود آورده، تاکنون نام‌های بسیاری از اعدام‌شدگان در سال‌های اخیر را تکرار کرده ایم و به خاطر سپرده ایم و برای بسیاری پیش از قتل حکومتی آنها کارزار برپا کرده ایم.

زمان آن فرارسیده که برای تکرار و یادآوری نام اعدام‌شدگان بلوچ نیز تلاش به مراتب بیشتری انجام دهیم.

بهنام و شعیب ریگی دو تن از اعضای بسیج، ۲۹ آذر ۱۳۹۹ در زندان مرکزی دزاپ به اتهام درگیری با ماموران و حمل مواد مخدر اعدام شدند. عبدالباسط خشت، ۳۰ آذر ماه ۹۹ در زندان مرکزی دزاپ به اتهام قتل یک مامور نظامی اعدام شد.

عبدالحمید میربلوچ‌زهی، ۶ دی ماه ۱۳۹۹ در زندان مرکزی دزاپ اعدام شد. از اتهام او اطلاعی در دسترس نیست اما وی یکی از فعالین مذهبی اهل سنت بود. مهربان براهویی، ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹ در زندان مرکزی دزاپ به اتهام حمل مواد مخدر و الیاس قلندرزهی و حسن دهواری، ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹ در زندان مرکزی دزاپ به اتهام اینکه بستگان آنها در گروهای مخالف نظام هستند اعدام شدند.

امید محمودزهی ۱۴ دی ماه ۹۹ به اتهام اقدامات مسلحانه در شهرستان خاش، مجید ریگی، ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹ در زندان مرکزی دزاپ به اتهام حمل مواد مخدر، جما زاروزهی ۲۴ دی ماه به اتهام قتل اعدام شدند.

محمد انور عالیزهی، ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹ در زندان مرکزی دزاپ به اتهام حمل مواد مخدر، یونس خانشینی روحانی اهل سنت معروف به «حافظ عبدالستار» و یونس جمشیدزهی به همراه شمس الدین باجی، یکم بهمن ماه ۱۳۹۹ در زندان مرکزی دزاپ به اتهام قتل، عبدالرئوف کبدانی، یکم بهمن ماه ۱۳۹۹ در زندان مرکزی دزاپ به اتهام حمل مواد مخدر اعدام شدند.

همچنین مولوی امان الله بلوچی و حافظ عبدالرحیم کوهی، دو زندانی سیاسی بلوچ هستند که حکم اعدام دریافت کرده‌اند. این دو زندانی سیاسی‌ــ‌امنیتی بلوچ ۲۷ دی ماه سال جاری جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند، اما ۳۰ دی ماه با توقف مشروط اجرای حکم به بند عمومی بازگردانده شدند. آنها با این وجود، همچنان در خطر اعدام قرار دارند.