بند کمال خان رسما بر روی رودخانه هیرمند توسط ریاست جمهوری افغانستان افتتاح شد.

به گزارش رصد بلوچستان، امروز ۴ فروردین ماه ۱۴۰۰، بند کمال خان توسط اشرف غنی ریاست جمهوری افغانستان و معاونین او بر روی رودخانه #هیرمند رسما افتتاح شد.

در حالی شعار سال جاری روز جهانی آب «ارزش آب» انتخاب‌ شده است که مقامات جمهوری اسلامی هرروز بی‌عمل‌تر از گذشته نسبت به این مایه حیات عمل کرده و مقامات افغانستان اولویت اول کشورشان را مدیریت آب قرار داده‌اند.

از سال ۹۳ تاکنون میلیون‌ها دلار در زمین‌های شمال بلوچستان و منطقه سیستان دفن شده تا با عنوان پروژه ۴۶ هزار هکتاری این قسمت از استان را از بی‌آبی، خشکسالی و بی کشتی نجات دهد و کشاورزان بعد از سال‌ها بتوانند کشاورزی کنند اما هرسال وضعیت بحرانی تر از گذشته می شود.

ارزش آب نزد جمهوری اسلامی فقط در حد شعار باقی‌مانده است. کم‌آبی که هیچ، حتی پرآبی هم‌زمانی عامل نزدیکی و دوستی کشورهای همسایه خواهد شد که الزامات آن رعایت شود.

با توجه به دیپلماسی ضعیف جمهوری اسلامی برای حقابه ها و اتمام بند کمال خان توسط افغانستان، بی آبی و خشک شدن مراتع و زمین های کشاورزی در شمال بلوچستان و منطقه سیستان به یک معضل و مشکل اساسی تبدیل شده است.

با بهره برداری از بند کمال خان توسط دولت افغانستان، دیگر آبی در رودخانه هیرمند باقی نخواهد ماند و روزهای سخت و طاقت فرسا در انتظار ساکنین شمال بلوچستان با مدیریت جمهوری اسلامی است.