روغن مایع با ۳۵ درصد و روغن جامد با ۳۰ درصد افزایش قیمت روبرو شده است.

به گزارش رصد بلوچستان، ناکارآمدی جمهوری اسلامی و افزایش افسارگسیخته تورم در جغرافیای ایران نگرانی شهروندان را به همراه داشته است.

خبرگزاری دانشجویان جغرافیای ایران (ایسنا) دوشنبه ۲۷ اردیبهشت گزارش داد، در حالی‌ که در روزهای اخیر هیچ مقام مسئولی به‌ویژه در وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاضر به صحبت درباره افزایش قیمت روغن نشده بود قیمت روغن رسماً از روز یکشنبه در بازار گران‌تر شد.

بر این اساس با افزایش ۳۵ درصدی قیمت روغن مایع، قیمت مصوب هر بطری روغن مایع سرخ کردنی ۸۱۰ گرمی از ۹۶۵۰ تومان به حدود ۱۳ هزار تومان و روغن مایع آفتابگردان از ۹۹۰۰ تومان به حدود ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان رسیده است.

همچنین با افزایش ۳۰ درصدی قیمت روغن جامد، قیمت مصوب روغن نیمه جامد ۴,۵ کیلویی از ۵۱ هزار تومان به ۶۶ هزار و ۳۰۰ تومان و روغن نباتی ۱۶ کیلویی از ۱۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان به حدود ۲۳۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

در یک سال گذشته قیمت برنج نیز تا ۱۵۰ درصد افزایش داشته است و عملاً برنج از سفره بسیاری از خانواده‌های ایرانی حذف شده است.

گفته می‌شود که قیمت نان هم به صورت رسمی تا ۱۰۰ درصد ممکن است افزایش یابد.

افزایش قیمت مواد غذایی اولیه در شرایطی که به‌گفته وزیر کار حدود ۳۰ میلیون ایرانی در فقر مطلق زندگی می‌کنند سبب خواهد شد تا فقر کالری و سوءتغذیه در جغرافیای ایران ابعاد گسترده‌تری بیابد.