خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، از رد صلاحیت علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری و محمود احمدی‌نژاد خبر داد.

به گزارش رصد بلوچستان، خبر غیر رسمی رد صلاحیت  لاریجانی، جهانگیری و احمدی نژاد سه کاندیدای انتخابات درحالی منتشر شده است که علی لاریجانی چند دوره ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشته است، اسحاق جهانگیری هم‌اکنون معاون اول رییس جمهور است و محمود احمدی‌نژاد نیز دو دوره به عنوان رییس جمهوری‌ جغرافیای ایران فعالیت کرده است.

بنابر این گزارش با پایان یافتن بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری در شورای نگهبان، اسامی نامزدهای نهایی به وزارت کشور ارسال شد.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، به نقل از «منابع مطلع» نوشت که «صلاحیت علی لاریجانی، محمود احمدی‌نژاد و اسحاق جهانگیری مورد تایید قرار نگرفته است.»

این خبرگزاری همزمان از تایید صلاحیت هفت نفر خبر داد و نوشت که «با پایان یافتن روند بررسی صلاحیت‌های کاندیدا های ریاست جمهوری، این خبرگزاری به فهرست غیر رسمی کاندیداهای نهایی دسترسی پیدا کرده است.»

در گزارش خبرگزاری فارس آمده است که شورای نگهبان صلاحیت «ابراهیم رییسی، محسن رضایی، محسن مهرعلیزاده، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، عبدالناصر همتی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی» را تایید کرده است.

این در حالیست که محسن مهرعلیزاده در انتخابات مجلس شورای اسلامی سال ۹۸ رد صلاحیت شده بود و در انتخابات ریاست جمهوری تایید شده است.

همزمان روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور، در نخستین ساعت بامداد سه‌شنبه اعلام کرد که «تا این لحظه هیچ نامه‌ای از سوی شورای نگهبان مبنی بر اعلام اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده به وزارت کشور ارسال نشده و برخی گمانه‌زنی رسانه‌ها» تایید نمی‌شود.»

مشاور وزیر کشور با رد گمانه‌‌زنی‌های رسانه‌ای در این زمینه گفت که هنوز نامه‌ای از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور ارسال نشده است.

در جریان ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری ۵۹۲ نفر به عنوان کاندیدا ثبت‌نام کردند اما عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز بیست و ششم اردیبهشت ماه، در یک برنامه تلویزیونی گفت که از این تعداد، شورای نگهبان فقط صلاحیت حدود ۴۰ نفر را بررسی خواهد کرد.

کدخدایی درباره حذف ۵۵۲ کاندیدا پیش از بررسی صلاحیت‌شان در شورای نگهبان، گفت که «فقط حدود ۴۰ نفر طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک خود را به وزارت کشور داده‌اند، یعنی بقیه افرادی که مدارک اعلامی را تحویل ندادند اصلا بررسی نمی‌کنیم چون آن ثبت‌نام را به ‌رسمیت نمی‌ شناسیم.