مولانا عبدالحمید از الحاق زمین‌های مردم بلوچ به اراضی ملی در جنوب بلوچستان انتقاد کرد.

به گزارش رصد بلوچستان، امروز ۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت دزاپ، در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت چابهار، ضمن انتقاد از قرارگرفتن زمین‌های مردم در «اراضی ملی» و الحاق آنها به زمین‌های منطقه آزاد، تاکید کردند که مردم مناطق ساحلی حقدارترین افراد به منافع طرح‌ سواحل مکران و منطقه آزاد چابهار هستند.

در گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام جمعه اهل‌سنت دزاپ آمده که مولانا عبدالحمید در این مراسم گفتند: “مردم مناطق ساحلی جنوب بلوچستان از قدیم‌الایام در این سرزمین زندگی کرده‌اند و آبا و اجدادشان برای صیانت از این مناطق کشته داده‌اند و مردم دشواری‌ها و سختی‌های جغرافیایی و سایر مشکلات این منطقه را تحمل کرده‌اند، لذا حق‌دارترین افراد به منافع این مناطق نیز همین مردم هستند.”

مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: “اگرچه این مناطق بخشی از جغرافیای ایران است و همۀ ملت های ایران در تمام مناطق کشور سهیم هستند، اما کسانی که در هر منطقه‌ای زندگی می‌کنند در استفاده از منافع آن نیز در اولویت قرار دارند. لذا نظام جمهوری اسلامی و دولت کنونی و دولت‌هایی که بعدا می‌آیند باید این نکته را مدنظر داشته باشند و اولین برنامه‌ریزی برای منافع مردم این مناطق باشد.”

امام جمعه اهل سنت دزاپ افزودند: “آن‌طور که شنیده می‌شود برنامه‌هایی برای منطقه آزاد و سواحل مکران درحال اجراست، ازجمله اینکه قرار است هزاران هکتار زمین به سواحل مکران و منطقۀ آزاد الحاق شود. انتظار مردم این مناطق آن است که در تمام این برنامه‌ها حق و حقوق آنها مورد توجه قرار گیرد.”

مولانا عبدالحمید با انتقاد از الحاق زمین‌های مردم به‌ «اراضی ملی»، خاطرنشان کردند: “واقعا جای تاسف است که منابع طبیعی بسیاری از زمین‌های مردم را جزو «اراضی ملی» قرار داده است. ما این اقدام را ظالمانه می‌دانیم و قبلا هم اعتراض خود را نسبت به این اقدام اعلام کرده‌ایم. برداشت ما این است که مسئولین اطلاع کامل از وضعیت منطقه ندارند.”

وی گفتند: “هیچ بخشی از زمین‌هایی که در این مناطق وجود دارند بدون مالک نیستند، بلکه اگرچه سند ندارند، اما از زمان‌های دور و نسل‌اندرنسل در ملکیت مردم مناطق دشتیاری و کنارک و این مناطق قرار داشته و مردم در این زمین‌ها زراعت و کشاورزی کرده‌اند و آنها را آباد کرده‌اند. این زمین‌ها صدها سال در تصرف مردم بوده و به دست همین مردم احیا شده است. لذا نباید این زمین‌ها جزو اراضی ملی قرار داده می‌شدند.”

مدیر دارالعلوم دزاپ تصریح کردند: “قراردادن این زمین‌ها در سرمایه‌های ملی درست نیست، زیرا این زمین‌ها متعلق به مردم است که سالیان سال برای آنها زحمت کشیده‌اند. این زمین‌ها حقوق‌الناس هستند و هیچ حکم و فتوایی نمی‌تواند جواز تصاحب آنها را صادر کند و کسانی که این حقوق را تضییع کنند باید در روز قیامت پاسخگو باشند.”

مولانا عبدالحمید افزودند: “مدیران و مسئولان منطقه آزاد که اکثرشان جزو فرزندان همین مردم هستند باید این نکته را درک کنند که زمین‌هایی را که می‌خواهند به منطقۀ آزاد ملحق کنند منازل مسکونی و زمین‌های کشاورزی مردم هستند. کسانی که این زمین‌ها را بدون جلب رضایت صاحبان‌شان تصاحب ‌کنند روز قیامت جواب پروردگار را چه می‌دهند؟ الله تعالی از حقوق‌الناس نمی‌گذرد.”

مولانا عبدالحمید در پایان گفتند: “شاید مسئولین کشوری در جریان نباشند، اما مسئولان استانی موظف‌اند از حقوق مردم دفاع و واقعیت‌ها را بیان کنند.”