امام جمعه اهل‌سنت دزاپ از تیراندازی بی ضابطه نیروهای نظامی به سمت شهروندان بلوچ انتقاد کرد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱، مولانا عبدالحمید اسماعیل‌زهی در خطبه‌های عید سعید فطر با انتقاد از تیراندازی بی ضابطه نیروهای نظامی، خواستار عدم تیراندازی به سمت شهروندان بلوچ شد.

امام جمعه اهل‌سنت دزاپ گفتند: “انتظار ما از فرماندهی محترم نیروی انتظامی آن است که بسیار مواظب باشد که به افراد مشکوک و مظنون تا زمانی که جرم ثابت نشده یا سلاح ندارند، تیراندازی نشود. توصیه‌ ما آن است که از تیراندازی به سوی مردم به شدت خودداری کنند”.

مدیر دارالعلوم مکی دزاپ نیروی انتظامی را از شلیک به سوختبران نیز منع کرده و گفتند: “نباید به سوختبران تیراندازی شود، سوختبران در عذابند. بسیاری از جوانان درخواست می‌کنند که شما دعا کنید ما شغلی پیدا کنیم که از سوختبری نجات پیدا کنیم. بسیاری مجبورند برای تأمین مخارج خود و فرزندانشان دست به چنین کاری بزنند”.

امام جمعه اهل‌سنت دزاپ به سوختبران نیز توصیه کردند که از رانندگی با سرعت بالا پرهیز کنند؛ چرا که “همه مردم در این جاده‌ها تردد می‌کنند و کسی که سوخت می‌برد، باید به نحوی رانندگی کند که تهدیدی برای مردم نباشد. این مسئله‌ای حیاتی است که برادران عزیز سوختبر باید آن را مراعات کنند.”

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، دستکم ۸۷ سوخت بر هنگام سوخت بری با تیراندازی بی ضابطه ماموران و یا بر اثر سانحه جان خود را از دست داده اند که از میان جان باختگان، سه مورد کودک زیر ۱۸ سال بوده‌اند. همچنین طی این حوادث ۳۱ سوخت بر بلوچ زخمی شده‌اند.