مولانا عبدالحمید گفت: «بسیاری از قوانین جزایی کشور با برداشت‌های بعضی از مذاهب اسلامی مطابقت ندارند.»

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز گذشته ۲۰ خرداد ۱۴۰۱، مولانا عبدالحمید، در مراسم نماز جمعه با انتقاد از افزایش اعدام‌ها در کشور و استان بلوچستان و سیستان، خواستار تجدید نظر مسئولان در قوانین جزایی شد.

امام‌جمعه اهل‌سنت #دزاپ گفت: «بعضی اعدام‌ها، قصاص هستند و قصاص حکم خداست. در رابطه با قصاص هیچ‌کس اعتراضی ندارد اما اعدام‌های دیگری هستند که تعزیری هستند و مذاهب، برداشت‌های مختلفی درباره آن‌ها دارند. این برای نظام جمهوری اسلامی و مردم ضایعه است و امیدواریم مسئولان در این‌باره تدبیر کنند.»

مولانا عبدالحمید ضمن تصریح بر اینکه ما خیرخواه مسئولان هستیم، نه دشمن آنان، افزود: «مسئولان باید در قوانین تجدیدنظر کنند. ما معتقدیم بسیاری از قوانین جزایی کشور با اسلام مطابقت ندارند. این قوانین هم اصلا بررسی نمی‌شوند و تغییر نمی‌کنند؛ در حالی که تغییرات به نفع حاکم و ملت است.»

لازم به ذکر است که از هفته گذشته تاکنون ۱۸ زندانی بلوچ در زندان‌های جمهوری اسلامی به اتهام‌های مختلف اعدام شده‌اند.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، مجموعا ۵۰ گزارش اعدام به دست کمپین رسیده است که منجر به اعدام دستکم ۷۹ شهروند بلوچ در زندان های جمهوری اسلامی شده است. ۳۴ مورد مربوط به جرائم مواد مخدر، ۷ مورد مربوط به قتل، ۴ مورد بی اطلاعی از اتهام وارده، ۳ مورد همکاری با گروهای مخالف و اقدامات مسلحانه و دو مورد دیگر مربوط به عضویت بستگان آنها در گروه های مخالف بوده است.