شهرستان کهنوج همانند دیگر مناطق مملکت بلوچستان در وضعیت قرمز و فوق بحرانی کرونا قرار دارد.

به گزارش رصد بلوچستان، فقدان مدیریت کارآمد در مملکت بلوچستان موجب شده تا بیماری کووید-۱۹ در شهرهای مملکت بلوچستان جولان دهد و آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از آن روزانه در حال افزایش باشد.

بیمارستان ۱۲ فروردین #کهنوج مملکت بلوچستان به عنوان تنها بیمارستان مادر در پنج شهرستان غرب مکران، این روزها حال و هوای خوشی ندارد و سوء مدیریت بیشتر از هر زمان دیگری بیداد می کند.

کمبود امکانات اولیه موردنیاز بیماران کرونایی در کنار عدم وجود مدیریت و نظارت سبب افزایش مرگ و میر ناشی از ویروس Covid19 در بیمارستان ۱۲ فروردین #کهنوج مملکت بلوچستان شده است.

به گفته ی شاهدان عینی، عدم رعایت بهداشت اولیه در بخش کرونا نیز یکی دیگر از عوامل افزایش مرگ و میر شده است. متخصصان می گویند، بخش کرونا بایستی شدیدا قرنطینه باشد اما متاسفانه به دلیل عدم نظارت و سرکشی مدیر بیمارستان، ملاقات کنندگان بخش داخلی از سمت بخش کرونایی عبور و وارد بخش داخلی می شوند که کار بسیار اشتباه و خطرناکی است! و مردم مظلوم باید تاوان بی مدیریتی مسئولین را پس دهند.

کمترین امکانات موردنیاز بیماران کرونایی که دچار تنگی نفس هستند ماسک NIV است که متاسفانه ماسک رزرو وجود ندارد.

یکی از همراهان بیماران فوت شده ی کرونایی گفته، ماسک بیمار کرونایی شکسته شده بود با دست نگه می داشتیم چسب کاری می کردیم تا بیمار بتواند به تنفس خود ادامه دهد که خود سبب افزایش استرس بیمارمان می شد و استرس برای چنین بیمارانی بسیار خطرناک و کشنده است.

این شهروند می گوید: «به مدت ۲۱ شب همراه بیمار در بیمارستان بودم و طی این مدت ندیدم که رئیس بیمارستان سرکشی به بخش های مختلف و یا محوطه داشته باشد و اوضاع بیماران را از نزدیک رصد کند و یا حداقل خسته نباشید و خدا قوتی به پرستاران گفته باشد.»

وی می افزاید: «وضعیت بهداشت عمومی محوطه بیمارستان آنقدر اسفناک و وحشتناک است که خود باعث افزایش استرس بیماران می شود. کمبود اکسیژن و قطعی مکرر آن سبب می شود که بیماران کرونایی به شدت دچار استرس شوند.»

فعالین بلوچ افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از آن را نشأت گرفته از سوء مدیریت مسئولان جمهوری اسلامی و بی تفاوتی نسبت به جان و سلامت شهروندان عنوان می کنند.