الکسی دانیلوف: «ایران به هیچ طرفی اجازه اجرای تحقیقات در مورد فاجعه مورد هدف قرار دادن هواپیما را نمی‌دهد.»

به گزارش رصد بلوچستان، الکسی دانیلوف، دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین که مسئولیت نظارت بر روند تحقیقات درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی بر فراز تهران را دارد، گفت که ایران «برای جلوگیری از ورود در چرخه تنش‌های نظامی با ایالات متحده، هواپیما»، این هواپیما را به عمد سرنگون کرد. این اولین اتهام مستقیم یک مقام اوکراینی به ایران در این زمینه است.

وی در مصاحبه با روزنامه کانادایی«گلوب اند میل»، افزود: «ایران به هیچ طرفی اجازه اجرای تحقیقات درمورد این فاجعه را نمی‌دهد.»

او گفت: «برای من قابل قبول نیست که گفته شود این فقط یک اتفاق تصادفی بوده است. این حادثه، یک اقدام عمدی و آگاهانه بوده است.»

دانیلوف همچنین افزود در سفر خود به تهران پس از سرنگونی هواپیما، نظر خود را به همتای ایرانی‌‌اش، علی شمخانی ابراز کرد، اما شمخانی فقط به او اطمینان داد که جناح سیاسی وی در این حادثه دست ندارد.

گوندوز مامدوف، معاون دادستان اوکراین نیز ایران را به کتمان هویت ۱۰ متهم سرنگونی هواپیمای مسافربری غیرنظامی با سرپوشی مبهمی به بهانه محرمانه بودن متهم نمود و در توئیت روز گذشته خود خاطر نشان ساخت که کشورش از تهران خواسته، اطلاعات مربوط به این افراد را در اختیار قرار دهد.

وی همچنین پنجشنبه ۱۴ آوریل اعلام داشت که برنامه‌هایی برای دیدار (مجازی) مقامات اوکراین از طریق اینترنت با دادستان نظامی جدید تهران تنظیم شده است.

مامدوف افزود که اوکراین بار دیگر توانست اطلاعات مربوط به سرنگونی هواپیمای مسافربری را از طریق «رسانه‌ها» بدست آورد، اما این اطلاعات در متن گفتگوهای رسمی «پنهان» بود.

به گفته او، بر اساس قوانین بین‌المللی، کشورهایی که در یک پرونده جنایی با هم کار می‌کنند، باید اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

شایان ذکر است که هواپیمای مسافربری اوکراینی با اصابت موشک‌های شلیک شده از سوی سپاه پاسداران ایران اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی تهران در ۸ ژانویه ۲۰۲۰ سرنگون شد و تمامی سرنشنان آن کشته شدند.

در پی این فاجعه، مقامات ایرانی پس از روزها پنهان‌کاری و اظهارات ضد و نقیض، اذعان داشتند که پدافند هوایی تهران به سمت هواپیمای بوئینگ در حال پرواز به مقصد کی‌اف، شلیک کرد.