یک طلبه اهل سنت بلوچ توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان دشتیاری بازداشت شد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، یک طلبه اهل سنت بلوچ در شهر #نگور از توابع شهرستان #دشتیاری توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد.

شبکه کلمه در گزارش خود هویت این طلبه بلوچ “سعید بالار” فرزند ابوبکر اهل روستای ماندیرو بخش تلنگ از توابع شهرستان قصرقند و طلبه حوزه علمیه سلمان فارسی عنوان کرده است.

گفته می شود، ماموران اداره اطلاعات هنگام نماز عصر با یک خودرو پژو پارس با چهار سرنشین به سمت مسجد یورش برده و دست و چشم بسته بدون حکم قضایی و احضاریه اقدام به بازداشت این شهروند بلوچ کرده اند.

گفتنی است، سعید در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۹۹، نیز به اداره اطلاعات شهرستان احضار و مورد بازجویی قرار گرفته و از طرف ماموران اطلاعات تهدید به بازداشت شده است.

طبق این گزارش، در آن جلسه ماموران اداره اطلاعات از سعید درباره رابطه اش با شبکه کلمه و عضویت در گروه های واتساپی و چگونگی ارتباط و ملاقات وی با مولانا کوهی و فرزندانش، مورد بازجویی قرار دادند.

براساس این گزارش، از وضعیت و محل نگهداری این طلبه بلوچ تا لحظه تنظیم خبر اطلاعی در دسترس نیست.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، دستکم ۱۳۹ شهروند بلوچ توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند و مجموعا ۷۹ گزارش بازداشت به دست کمپین رسیده است که ۳۴ مورد آن مربوط به عدم اطلاع از علت بازداشت، ۱۳ مورد آن مربوط به بازداشت در تجمعات اعتراضی، ۳ مورد مربوط به جرایم سیاسی و ۵ مورد مربوط به بازداشت ها به دلیل حمل مواد مخدر بوده است.