کارگران معادن آسمینون منوجان مملکت بلوچستان در اعتراض به تعطیلی معادن محور کهنوج به بندرعباس را بستند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز یکشنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰، کارگران شرکت معادن #آسمینون #منوجان مملکت بلوچستان به دلیل تعطیلی معادن و بیکار شدن بیش از ۱۲۰۰ نفر به نشانه اعتراض محور #کهنوج به #بندرعباس را بستند.

مقبلی معاون معدنی اداره كل صمت جنوب كرمان در رابطه با تعطیلی معادن #فاریاب با رسانه های داخلی، كمبود سيمان و عدم اختصاص سهميه آن را علت تعطيلي شركت معادن فارياب عنوان کرده است.

حسينی معاون فرماندار منوجان نيز خبر داده که نوبخت مديرعامل شركت معادن فارياب از سمت خود استعفا داده است و عليمحمدي رئيس هيئت مديره شركت با توجه به اتمام قرارداد كارگران اعلام كرده است که بعد از رفع مشكلات موجود فعاليت معدن را از سر خواهد گرفت.

نماينده شورای كارگری با گلايه از مديران معدن كه از ١٦ نفر از كارگران بدليل اعتراضات كارگری شكايت كرده اند گفت: «اين كارگران صرفا براي دفاع از حقوق خود و همكارانشان اعتراض كرده اند.»

در تاریخ ۹ تیرماه ۹۹، به دلیل عدم دریافت معوقات مزدی دست از کار کشیده و اعتصاب کرده بودند که مدیران این شرکت از ده ها کارگر اعتصاب کننده شکایت کردند.

در شركت معادن آسمينون #منوجان مملکت بلوچستان بيش از ١٢٠٠ نفر مشغول به كار هستند كه با تعطيلی آن اقتصاد خانواده هاي زيادی تحت تاثير قرار خواهد گرفت.

همچنین در نوروز ۱۴۰۰، کارگران ابنیه فنی راه آهن جنوب شرق #دزاپ نسبت به عدم پرداخت حقوق و عیدی، سنوات اسفند ماه ۹۹، بین ماه رمضان سال‌های ۹۸، ۹۹ و مشکل بیمه تأمین اجتماعی خود، اعتراض کرده بودند.