حکومت ایران در حال حاضر سه آبشار از سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام و یک آبشار از سانتریفیوژهای آی‌آر-۴ را در تأسیسات زیرزمینی‌اش در نطنز نصب کرده است.

به گزارش رصد بلوچستان، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران استفاده از نوع جدیدی از سانتریفیوژهای پیشرفته‌اش موسوم به آی‌آر-۴ را برای غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات زیرزمینی نطنز آغاز کرده است. اقدامی که به نوشته رویترز گام دیگری در عدول از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی است.

سال گذشته ایران اقدام به انتقال سه آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته خود به تأسیساتی زیرزمینی در نطنز کرد. اما در حالی که توافق هسته‌ای تنها به ایران اجازه استفاده از سانتریفیوژهای آی‌آر-۱ را برای غنی‌سازی داده، ایران تا اینجا برای غنی‌سازی از سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام هم استفاده کرده است.

اکنون در گزارشی که روز دوشنبه به اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده آمده است که «در پانزدهم مارس (۲۵ اسفند) آژانس تأیید کرده که ایران تزریق گاز هگزافلورید اورانیوم را آبشاری ۱۷۴ خوشه‌ای از سانتریفیوژهای آی‌آر-۴ آغاز کرده است».

این گزارش اضافه می‌کند که ایران به قصد خود برای نصب آبشار دیگری از سانتریفیوژهای آی‌آر-۴ اشاره کرده اما نصب این سانتریفیوژها هنوز آغاز نشده است. ایران همچنین در حال حاضر شمار سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام نصب شده در تأسیسات زیرزمینی نطنز را افزایش داده که کارایی آن به مراتب بیشتر از سانتریفیوژهای آی‌آر-۱ است.

تنها یک هفته پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی از نصب چهارمین آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته در زیرزمین تأسیسات نطنز و تلاش برای نصب آبشار پنجم خبر داده بود که اکنون مشخص می‌شود هر دو آبشار نوع پیشرفته‌تری به نصب سه آبشار قبلی هستند.

آژانس در گزارش جدید خود می‌گوید تا ۱۵ مارس ۲۰۲۱ (۲۵ اسفند) ایران ۵۰۶۰ سانتریفیوژ نسل آی‌آر-۱ در قالب ۳۰ آبشار، ۵۲۲ سانتریفیوژ نسل آی‌آر-۲ام در قالب سه آبشار، و ۱۷۴ سانتیریفیوژ نسل آی‌آر-۴ در قالب یک آبشار در تأسیسات غنی‌سازی نطنز نصب کرده که هگزافلورید اورانیوم را به اورانیومی به غنای پنج درصد تبدیل می‌کند.

رویترز یادآور شده که ایران در تأسیسات فردو به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم می‌پردازد.

اقدامات ایران در عدول از توافق هسته‌ای از سال ۲۰۱۹ و در پاسخ به خروج ایالات متحده از برجام، و بازگشت و تشدید تحریم‌های اقتصادی آمریکا در زمان دونالد ترامپ به اجرا گذاشته شد؛ رئیس‌جمهور پیشین از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای و از منتقدان رفتارهای مخرب ایران در منطقه بود.

رویترز می‌نویسد عدول ایران از تعهدات برجامی‌اش، به تازگی و با هدف فشار بر دولت بایدن افزایش داشته است. این در حالی است که هر دو طرف خواستار آن هستند که دیگری گام نخست را برای احیای برجام بردارد.

ایران از ۱۱ آذر امسال که مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای دولت را مکلف کرد در صورت عدم رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند، به برنامه هسته‌ای خود سرعت داده است.

در این قانون اعلام شده بود که اگر تا روز پنجم اسفند تحریم‌های مالی، بانکی و نفت علیه جمهوری اسلامی لغو نشود، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد. دولت حسن روحانی اجرای این پروتکل را روز پنجم اسفند متوقف کرد.

بر اساس پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای، «ان‌پی‌تی»، که ایران در چارچوب برجام اجرای داوطلبانه آن را پذیرفته بود، بازرسان آژانس اجازه داشتند هر زمان که لازم بدانند، سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند.

مصوبه مجلس ایران همچنین رای به افزایش تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد و تولید اورانیوم فلزی داده است که کاربرد نظامی هم دارد.

این اقدامات در حالی است که علی خامنه‌ای روز چهارم اسفند حتی از «غنی‌سازی ۶۰ درصدی» اورانیوم نیز سخن به میان آورد.