مولانا عبدالحمید خواستار پیگیری مقامات قضایی و شورای تامین استان در موضوع قتل حاج کریم‌بخش گمشادزهی شد.

به گزارش رصد بلوچستان، روز ۱۲ آذرماه ۱۴۰۰، “مولانا عبدالحمید” در مراسم نماز جمعه #دزاپ تاکید کرده و گفتند که «شورای تامین استان، قاتلان را در هر لباسی که هستند تعقیب و دستگیر کند.»

خطیب جمعه اهل سنت دزاپ با اشاره به قتل حاج “کریم‌بخش گمشادزهی”، یکی از معتمدین و ریش‌سفیدان بلوچستان، ضمن دعای مغفرت و رفع درجات برای ایشان، اظهار داشتند: «قتل حاج کریم‌بخش گمشادزهی بسیار تکان‌دهنده بود. ایشان انسانی خیراندیش و صلح‌جو بود. قتل چنین افرادی که وجودشان برای جامعه مفید هستند، ضایعه بسیار بزرگی محسوب می‌شود.»

وی در ادامه افزودند: «قتل‌های قومی و فامیلی، قتل‌هایی کور و از بدترین قتل‌ها هستند که هرگاه در بلوچستان به‌وجود آمده‌اند، ضایعات بسیاری درپی داشته و افراد بی‌گناه کشته شده‌اند. کسانی که دست به چنین قتل‌هایی می‌زنند روز قیامت جواب الله تعالی را چه می‌دهند؟»

مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: «زمانی، فردی که واقعاً مرتکب قتل شده باشد “قصاص” حق اولیای مقتول است و قاتل باید پس از تحقیق و بررسی بر اساس قوانین و مقررات مجازات شود. البته نباید اولیای مقتول خودشان با این تصور که فلانی قاتل است اقدام به قتل کنند و بعد مشخص شود که آن فرد بی‌گناه بوده است.»

روحانی بلندپایه اهل سنت در ادامه بر لزوم پیگیری دستگاه‌های قضایی و انتظامی تاکید کردند و افزودند: «در شرایط کنونی وظیفۀ دستگاه قضایی، شورای تأمین استان، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها و نهادهایی که در این راستا مسئولیت دارند بسیار سنگین است. شورای تأمین استان باید قاتلان را هر کسی و در هر لباسی که هستند تعقیب و دستگیر کند تا امنیت تمام اقوام و مردم حفظ شود.»

خطیب جمعه اهل سنت دزاپ خاطرنشان کردند: «تمام مردم باید کمک کنند که قاتلان به قانون سپرده شوند. سال‌ها قبل قراردادی توسط علما و ریش‌سفیدانِ اقوام امضا شد که خویشاوندان قاتل و مقتول با همکاری هم برای دستگیری قاتل یا قاتلان و تحویل آنها به دستگاه قضایی تلاش کنند.»

مدیر دارالعلوم #دزاپ بیان کردند: «در مورد حادثۀ قتل حاج کریم‌بخش گمشادزهی نیز توصیۀ بنده آن است که قاتلان خود را معرفی کنند و یا دستگیر شوند و همه منتظر نتیجه باشند و یا خودشان به صلح و سازش برسند.»