پنج سازمان زنان ملیت‌های تحت ستم جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه ای از تحریم نمایش انتخابات در جغرافیای ایران خبر دادند.

به گزارش رصد بلوچستان، امروز ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۰، سازمان های “مرکز زنان کردستان ایران”، “صدای زنان اهواز (نبراس) “، “بلوچستان ءِ همدلین بانُکان”، “کمیته زنان سازمان مدافعان حقوق بشر ترکمن‌صحرا” و “کانون زنان ترک” با انتشار بیانیه ای مشترک از تحریم نمایش انتخابات در جغرافیای ایران خبر دادند.

در بیانیه مشترک این پنج سازمان زنان آمده، رژیم جمهوری اسلامی باری دیگر با انتخابات فرمایشی در خردادماه امسال (٢٨خرداد ١٤٠٠)، در حال کسب مشروعیت در داخل و شناساندن چهره‌ای دمکراتیک از خود به جهان است. این فریب بزرگ درحالیست که استبداد این نظام طی ٤٢ سال گذشته، ویرانی و فلاکتی وصف نشدنی برای مردم بەبار آوردە و چه بسا سرکوب و جنایات این رژیم، مرگ انسانیت و آزادی را رقم زدە است.

در ادامه بیانیه آمده، روشن است که در حکومت‌های دمکراتیک مردم می‌توانند از طریق رای‌دادن بر سرنوشت خود حاکم شوند؛ اما بیش از چهار دهه سواستفاده از پروسه انتخابات و دمکراسی ازسوی دو جناح اصلی رژیم، زمان زیادیست برای درک این موضوع که تغییر در ساختار و ماهیت جمهوری اسلامی غیرممکن است و آن اصلی که باید تغییر کند وجود نظام جمهوری اسلامیست.

در بیانیه مشترک این پنج سازمان زنان به جنایت ها و اقدامات فراقانونی جمهوری اسلامی نیز اشاره شده و آمده است، ٤٢ سال جنایت عریان، که به دنبال سرکوب اعتراضات خونین ١٣٩٦و ١٣٩٨، دروغ و فریب‌کاری در رابطه با ساقط‌کردن هواپیمای اوکراینی و شیوع گسترده ویروس کرونا و زیان‌های جانی، مالی ‌و اقتصادی آن بر مردم، به اوج رسید؛ این اصل را نمایان کرد که این نظام هیچگاه نمی‌تواند حکومتی مردمی و برای مردم باشد؛ و چه بسا جواب هرگونه مطالبات مردمی از سوی رژیم با کشتار و زندان است‌ و هر بلا و مصیب ناگواری همانند کرونا نیز برای جمهوری اسلامی بسان برکتی است تا مردم را درمانده ‌و کنترل کند.

در این بیانیه مشترک ذکر شده که سهم ملیت‌های تحت ستم ایران نیز از سرکوب‌ و ستم مضاعف چنان بالاست که وضعیت آنان را غیرقابل توصیف کردەو در این میان زنان ملیت‌های تحت ستم با تقاطعی از تبعیض‌و ستم چندگانه (جنسیتی، اتنیکی، مذهبی‌و …) به‌گونه‌ای در حاشیه، محرومیت و عقب‌ماندگی اقتصادی_ اجتماعی نگه داشته ‌شده‌اند که آسیب‌ها و خسارت‌های طولانی‌ مدت و جبران‌ناپذیری به آنان وارد شده است. تبعیض مضاعفی که هویت ‌و وجود این زنان را انکار می‌کند و خشونت سازمان‌یافته حکومتی را با اجرای عامدانه عقب ماندگی اقتصادی، اجتماعی‌، سیاسی‌ و فرهنگی نصیبشان می‌کند.

در این این بیانیه آمده، ما ٥ سازمان زنان ملیت‌های تحت ستم جمهوری اسلامی، با این آگاهی که در چهارچوب نظام استبدادی و ضد زن جمهوری اسلامی هیچ افقی برای دستیابی به حقوق‌ انسانیمان وجود ندارد، کمااینکه مشارکت در بازی‌های سیاسی شکست‌ خورده اصلاحات و انتخابات تنها به مشروعیت بخشیدن به بی‌حقوقی و سرکوب‌ و ستم زنان و تمامی مردم و ملیت‌های ایران منجر می‌شود؛ ضمن تحریم قاطعانه نمایش انتخابات، اعلام می‌کنیم که رای ما سرنگونی جمهوری اسلامیست و هیچ مشروعیتی برای آن قائل نیستیم.

در این بیانیه با اصلاح ناپذیر بودن جمهوری اسلامی نیز اشاره شده و سازمان های زنان ملیت های تحت ستم در بیانه خود ذکر کرده اند که، ما قویا باور داریم، جمهوری اسلامی با هر شکلی، راه‌حل مسائل جامعه ایران نیست، بلکه مشکل بزرگیست که با سرنگونی و گذار از آن می‌توان جامعه‌ای آزاد، سکولار، برابر و فدرال برای همه مردم ایران، ملیت‌های تحت ستم و زنان ایجاد کرد.

در پایان این بیانیه مشترک آمده، ما از تمامی زنان ملیت‌های تحت ستم جمهوری اسلامی خواستاریم به مبارزه ملی، و وظیفه سیاسی و اجتماعی خود در تحریم انتخابات و “نه” گفتن به جمهوری اسلامی و تمامی جنایت‌هایش، عمل کرده و این نمایش را به اعتراضی گسترده و رسوایی مشروعیت نظام تبدیل کنند.