اعتراضات مردمی نسبت به طرح انتقال آب هلیل رود به کرمان از سر گرفته شد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۰، معترضان به انتقال آب از #هلیل_رود به #کرمان با ممانعت از انجام حفاری، در محل کارگاه تونل چادر برپا کردند.

کشاورزان، کنشگران محیط زیست و شهروندان عادی در این تجمع اعتراضی شرکت کردند.

بر اساس گزارش منابع درتی‌وی، تجمع معترضان پس از آن شکل گرفته است که قرارگاه خاتم به عنوان مجری پروژه، قصد آغاز به کار مجدد داشته است.

پروژه انتقال آب به #کرمان از سد صفا رود شهرستان #رابر از سال ۹۳ آغاز شده است. به همین منظور تونلی به طول ۳۸ کیلومتر در حال احداث است تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب را به شهر #کرمان و مناطق تابعه انتقال دهد.

در حالی که مدت اجرای این طرح پنج سال پیش بینی شده بود اما از اواسط سال ۹۷، عملیات اجرایی تونل انتقال آب از سد “صفارود” شهرستان #رابر به شهر کرمان با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد، با حکم قضایی تعطیل شد.

معترضان انتقال آب از سرشاخه‌های هلیل رود این طرح را مخرب محیط زیست می دانند که اثرات آن در دراز منجر به کم آبی و خشکی زمین های مزروعی، آبگیرها وتالاب‌های مناطق جنوبی #کرمان می‌شود.

پروژه انتقال آب از سد صفا رود شهرستان #رابر به #کرمان علاوه بر خسارت به سرشاخه های رودخانه دائمی هلیل رود، به تالاب جازموریان، محیط طبیعی و جانوری شهرستان‌های جنوبی خسارت های جبران ناپذیری وارد می کند.

گزارش شده است برای اجرای این طرح تاکنون حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است. پیمانکار این پروژه نیز از عدم پرداخت مطالبات خود خبر داده است.

لازم به ذکر است معترضان به انتقال آب از هلیل رود به کرمان، روز ۱۵ آذر ماه نیز چندین ساعت در محل کارگاه تونل چادر اعتراضی برپا کرده بودند.