علیرغم گذشت بیش از دو ماه از بازداشت دو شهروند بلوچ توسط نیروهای امنیتی در دزاپ، اطلاعی از وضعیت آنها در دسترس نیست.
حمیدرضا کوهکن در تاریخ ۶ شهریور و ذبیح الله کوهکن در تاریخ ۲۴ شهریور ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، حمیدرضا و ذبیح الله کوهکن اهل #دزاپ پس از ۶۹ روز در بازداشت و بی خبری به سر می برند و از سرنوشت آنها اطلاعی در دسترس نیست.

پس از ۶۹ روز از بازداشت این دو شهروند بلوچ، آنها تاکنون از ملاقات با خانواده و دسترسی به وکیل نیز محروم هستند.

نیروهای امنیتی لباس شخصی در تاریخ ۶ شهریورماه ۹۹ با یورش به منزل کوهکن، اقدام به بازداشت حمیدرضا کوهکن، فرزند او الیاس و تعدادی دیگر که برخی کودک و نوجوان بودند، کردند.

گزارش شده در این اقدام ماموران امنیتی دست‌کم ١٢ تن از شهروندان بلوچ بازداشت شدند.

به گفته منابع آگاه به کمپین، جز حمیدرضا کوهکن بقیه بازداشت شدگان پس از چندین روز بازداشت، آزاد شدند.

این افراد که همزمان با اعتراضات بهبهان در فضای مجازی فراخوان اعتراضی داده و شعار نویسی کرده بودند با اتهامات امنیتی و تروریستی مواجه شدند.

از اتهام دقیق این افراد اطلاعی در دست نیست.

یک منبع مطلع به گزارشگر کمپین در این مورد گفت: «به خانواده کوهکن اتهام امنیتی و ارتباط با ضد انقلاب زدند و کودکان را در ابتدا بازداشت کرده تا آنها را وادار به اعترافات اجباری کنند؛ از این افراد اعترافات اجباری زیر شکنجه گرفتند و آرامش را از خانواده سلب کردند و هر روز به بهانه ای خانواده آنها را اذیت می‌کنند و به آنها گفتند اگر رسانه ای شود یعنی شما با ضد انقلاب در ارتباط هستید.»

ذبیح الله همزمان با حمیدرضا بازداشت شده و پس از آن آزاد شده بود اما در تاریخ ۲۴ شهریور ماه مجددا به وزارت اطلاعات #دزاپ احضار و بازداشت شده است.

کنشگران مدنی بلوچ می‌گویند ماموران امنیتی در یک سال گذشته برخورد های خشن تری نسبت به اعتراضات خیابانی داشته‌اند و افرادی که دست به اعتراض زده‌اند را با اتهام‌های امنیتی مواجه کرده‌اند.