به دنبال بستن گذرگاه‌های مرزی توسط سپاه پاسداران و ارتش پاکستان، یک سوخت‌بر بلوچ بر اثر تشنگی و گرسنگی جان خود را از دست داد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، یک سوخت‌بر بلوچ که چندین روز در مرز بین جغرافیای ایران و پاکستان گرفتار بود از شدت تشنگی و گرسنگی جان باخت.

هویت این سوختبر “فضل سبزل” عنوان شده است.

بر اساس گزارش‌های دریافتی تاکنون دستکم ۴ سوخت‌بر که در منطقه صفر مرزی بین جغرافیای ایران و پاکستان گرفتار شده بودند به دلیل گرمای طاقت‌فرسا و نبود آب و غذا جان خود را از دست داده‌اند.

لازم به ذکر است سپاه پاسداران ایران و ارتش پاکستان با مسدود کردن گذرگاه‌های مرزی، حدود دو هفته است که صدها سوخت‌بر را بدون دسترسی به آب و غذا در منطقه حائل بین دو کشور گرفتار کرده‌اند.

در همان زمان کنشگران مدنی بلوچ با بیان اینکه عدم بازگشایی گذرگاه‌های مرزی و بی‌توجهی به وضعیت سوخت‌بران گرفتار، می‌تواند فاجعه انسانی در نقطه صفر مرزی رقم بزند؛ نسبت به وضعیت سوخت‌بران در نقطه صفر مرزی هشدار داده بودند.

پیشتر نیز با بسته‌شدن مرز توسط سپاه پاسداران و اعلام ممنوعیت تردد، بسیاری از سوخت‌بران بیش از یک هفته در نقطه صفر مرزی شمسر و پروم بدون آب و غذا به سر برده‌اند.

همچنین در تاریخ ۴ اسفند ماه ۹۹، نیروهای سپاه پاسداران در محل پاسگاه شمسر در نقطه صفر مرزی به سمت سوخت‌بران تیراندازی کردند که بر اثر آن ده ها سوخت‌بر کشته و زخمی شدند.