جان بولتون مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا پنج‌شنبه ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ حکومت ایران را خطر اصلی در برابر تحقق امنیت و ثبات در منطقه عنوان کرد.

به گزارش رصد بلوچستان، جان بولتون مشاور اسبق امنیت ملی ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه در گفتگو با «العربیه» تغییر مثبت در رفتار حکومت کنونی ایران را تحت هر شرایطی بعید دانست و گفت حکومت ایران خطر اصلی در برابر تحقق امنیت و ثبات در منطقه است.

بولتون گفت: «این ایده که ایران در سایه رژیم کنونی حاکم بر این کشور، به یک کشور مسئولیت‌پذیر در خاورمیانه تبدیل شود کاملا اشتباه است. من درباره مردم ایران سخن نمی‌گویم، بلکه درباره رژیم حاکم بر این کشور می‌گویم که خطر اصلی در برابر تحقق امنیت و ثبات در منطقه است».

جان بولتون همچنین بر ضرورت مشارکت دادن کشورهای خلیج فارس در هر مذاکراتی درباره توافق هسته‌ای جدید با ایران تاکید کرد.

او در ادامه گفت کشورهای منطقه حق دارند درباره علل اجازه دادن واشنگتن به تهران برای غنی‌سازی اورانیوم سئوال کنند، در حالی که هیچ‌کدام از کشورهای منطقه دست به اقدام مشابه نمی‌زنند.

این مقام اسبق آمریکایی افزود:«کشورهایی مثل امارات و سعودی می‌گویند: ما اورانیوم غنی‌سازی نمی‌کنیم، چرا به رژیم ایران اجازه می‌دهید اورانیوم غنی‌سازی کند؟ این سئوالی است که دولت اوباما (رئیس جمهوری اسبق آمریکا» به آن پاسخ نداده چرا که قادر به پاسخ‌گویی به آن نبوده است. بنابراین اعتقاد دارم مشارکت دادن کشورهای منطقه در هر توافق هسته‌ای با ایران امری بسیار خوب باشد».

او در همین راستا رژیم ایران را علت اصلی ادامه بحران یمن دانست و به حمایت‌های مستمر تهران از شبه‌نظامیان تروریست حوثی اشاره کرد که مانع از دست‌یابی به راه حل سیاسی در یمن می‌شود.

مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا توضیح داد که «علت اصلی مدت طولانی ادامه جنگ در یمن رژیم تهران است. اسلحه، اموال و آموزش‌هایی که در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد.. این خطری حقیقی است. اعتقاد دارم که همگان مایل به تحقق صلح در یمن باشند، اما مشکل این است که گفتگو با تروریست‌ها ماموریتی ناممکن به نظر می‌رسد».