مخالفان حکومت ایران، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، آن کشور را به شکنجه و قتل زندانیان سیاسی کُرد و آذربایجانی، هنگام خدمت به عنوان یک افسر اطلاعاتی متهم کردند.

به گزارش رصد بلوچستان، جروزالم پست نوشته که، هفته گذشته سردار پاشایی، مربی سابق تیم ملی فرنگی ایران و دارنده مدال طلای المپیک، در توییتر نوشت که سیدرضا صالحی در زمان حضور خود در سمت مدیر ارشد وزارت اطلاعات، با نام سیدرضا فلاح در شکنجه و قتل زندانیان نقش داشته است.

سردار پاشایی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است که این گزارش‌های «وحشتناک» درباره سید رضا صالحی را بررسی کند.

این مربی سابق تیم ملی کشتی ایران در ادامه می‌افزاید: «ما ورزشکاران ایرانی به دلیل سوابق امنیتی وی در وزارت اطلاعات، خواستار ممنوعیت ورود رئیس کمیته ملی المپیک ایران به بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ هستیم. او بسیاری از مخالفان حکومت ایران را دستگیر و شکنجه کرده است.»

سردار پاشایی که در حال حاضر در آمریکا زندگی می‌کند، یکی از اعضای کارزار «اتحاد برای نوید» است که به دنبال اعدام نوید افکاری توسط حکومت ایران در سپتامبر سال ۲۰۲۰ آغاز شد.

ورزشکاران شاخص ایرانی در کارزار اتحاد برای نوید، از کمیته بین المللی المپیک خواسته‌اند تا به دلیل کشتن غیرقانونی نوید افکاری به دلیل شرکت او در تظاهرات سال ۲۰۱۸ در اعتراض به فساد حکومت، مانع حضور ایران در بازی‌های المپیک شود.