اسدالله اسدی به حبس ابد محکوم شد.

به گزارش رصد بلوچستان، یک دادگاه در بلژیک روز پنج‌شنبه، ۱۶ بهمن‌ماه، دیپلمات جمهوری اسلامی را به حبس ابد که معادل ۲۰ سال زندان است، محکوم کرد.

این نخستین بار در تاریخ حیات جمهوری اسلامی ا‌ست که یک دیپلماتِ مشغول به کار، با اسناد و مدارک کافی در دادگاه‌های اروپا با اتهام تروریستی محکوم می‌شود.

قاضی دادگاه اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی در بلژیک گفت بمبی که اسدی می‌خواسته در همایش سازمان مجاهدین در پاریس منفجر کند در ایران تولید شده و با چمدان دیپلماتیک به اروپا حمل شده است.

دادگاه، ادعای وکلای ‎اسدالله اسدی مبنی بر صلاحیت‌نداشتن دادرسی به دلیل مصونیت دیپلماتیک را رد کرد و گفت طبق قوانین بلژیک و اتحادیه اروپا، پرونده اسدی که در خارج از مکان مأموریت خود بازداشت شده، مشمول کنوانسیون مصونیت دیپلماتیک نمی‌شود.

نسیمه نعامی و امیر سعدونی، دو تن از عاملانی که بمب را از اسدالله اسدی در لوکزامبورگ تحویل گرفتند تا در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس کار بگذارند، به ترتیب به ۱۸ سال و ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

در دادگاه اسدالله اسدی همچنین مطرح شد که او بمب ساخته ‌شده در ایران را با هواپیمای مسافربری به اتریش برد و جان کل مسافران غیرنظامی را بدین‌وسیله به خطر انداخت.