یک مدیر شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفته است که این شرکت با «پیمانکار جدید روسی» برای ساخت نیروگاه برق سیریک مملکت بلوچستان توافق کرده است.

به گزارش رصد بلوچستان، روسیه ۴۰۰ سال تلاش کرد تا در مملکت بلوچستان وارد شود و آن را در اختیار خود بگیرد که موفق نشد، اما با کمک جمهوری اسلامی روسیه در حال ورود به سواحل بلوچستان و در اختیار گرفتن آن به بهانه ساخت نیروگاه برق حرارتی در #سیریک مملکت بلوچستان است.

طبق اعلام بهرام خالقی‌نژاد یک مدیر شرکت نیروی تولیدی برق حرارتی، منبع مالی برای اجرای این پروژه را «وام دولتی روسیه» به میزان ۱.۴ میلیارد یورو اعلام کرده و گفته است که کار اجرایی این پروژه «به زودی» شروع می‌شود.

خبر احداث این نیروگاه با وام دولت روسیه سال ۹۵ مطرح و اسفند همان سال مراسم شروع ساخت این نیروگاه که شامل چهار واحد تولید برق، هر کدام به ظرفیت ۳۵۰ مگاوات است، با حضور حمید چیت‌چیان، وزیر وقت نیرو برگزار شد.

این وام بنا به گفته مقامات ایران با نرخ سود ۲٫۷۷ درصد طی یک دوره پنج سال بازپرداخت خواهد شد.

با این حال مشخص نیست که چرا روسیه تاکنون این وام را به ایران پرداخت نکرده است و ۳۵ ماه پس از برگزاری مراسم شروع ساخت این نیروگاه، مقام‌های وزارت نیرو از حضور یک پیمانکار جدید روسی و شروع دوباره ساخت این نیروگاه خبر می‌دهند.

با این اقدام جمهوری اسلامی، پای روسیه رسما در مملکت بلوچستان باز خواهد شد که می تواند در قراردادهای پشت پرده مناطقی از آن به روسیه واگذار شود؛ چنانچه طبق قرار داد ۲۵ ساله جمهوری اسلامی با چین، این حکومت در حال برنامه ریزی برای ساخت پایگاه نظامی در سواحل بلوچستان و اطراف بندر اقیانوسی چابهار است.