رادیو فرانسه در یکی از گزارش های خود حکومت جغرافیای ایران را رکورددار اعدام نسبت به جمعیت جهان اعلام کرده است.

به گزارش رصد بلوچستان، رادیو فرانسه، روز سه‌شنبه ۱۰فروردین ۱۴۰۰، در گزارش خود آورده که حکومت جغرافیای ایران دارنده بیشترین شمار اعدامها در سال گذشته میلادی در جهان به نسبت جمعیت است.

رادیو فرانسه هم‌چنین افزود که به عبارت دیگر به‌رغم وضعیت استثنایی ناشی از همه گستری ویروس کرونا شمار اعدامها در ایران به طرز بیمارگونه‌ای بالا بوده است.

دو سازمان مدافع حقوق‌بشر که این گزارش را تهیه کرده‌اند، اعلام کردند که رژیم ایران ایران هم‌چنان به طرز بیمارگونه‌ای به اجرای مجازات اعدام در این کشور ادامه می‌دهد، در حالی که مخالفت افکار عمومی با اعدام در این کشور هم‌چنان رو به گسترش است.

در گزارش آمده است که رژیم ایران در سال گذشته ٢٦٧ نفر از جمله ٩ زن را اعدام کرد و چهار تن از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کودک بودند. در سال٢٠١٥ شمار قربانیان اعدام در ایران به ٩٧٢ تن رسید که بالاترین شمار اعدامها در این کشور از آغاز تأسیس این رژیم بوده است.

تهیه‌کنندگان گزارش گمان می‌کنند که این امر ناشی از تشدید سرکوب در این کشور بعد از تظاهرات آبان ماه ١۳٩٨ است که طی آن صدها نفر از تظاهر کنندگان به ضرب گلوله‌های نیروهای حکومتی کشته شدند.

گزارش هم‌چنین اشاره دارد به این‌که تشدید سرکوب شامل نه فقط مخالفان و منتقدان داخل کشور، بلکه نیز شامل مخالفان تبعیدی و ساکن خارج نیز می‌شود؛ نیروهای امنیتی حکومت ایران شماری از مخالفان را در خارج به‌قتل رساندن و برخی دیگر را نظیر روح‌الله زم در خارج ربوده و به ایران منتقل و سپس اعدام کردند.