مجتمع پتروشیمی خراسان، امروز جمعه ۳ بهمن ماه ۹۹ شاهد انفجاری بود که باعث بروز لرزش‌های شدید در روستاهای اطراف این مجتمع شد.

به گزارش رصد بلوچستان، امروز ۳ بهمن ماه ۹۹، یک انفجار شدید در مجتمع پتروشیمی خراسان به وقوع پیوست که منازل مسکونی روستاهای اطراف را نیز لرزاند.

خبرگزاری‌های داخلی، علت این انفجار را بروز اشکال در لوله‌های گاز یکی از بشکه‌های بخار آمونیاک اعلام کردند.

جواد نظری مدیرکل دفتر مدیریت بحران استان خراسان شمالی گفته است: “یکی از مخازن بخار مجتمع پتروشیمی خراسان واقع در بجنورد بعد از ظهر امروز جمعه ۳ بهمن ماه منفجر شد که تلفات جانی در پی نداشت.

او تأکید کرد که «این حادثه به دلیل یخ‌زدن تجهیزات بود زیرا مخازن از کار افتاد و پمپاژ گاز به دلیل سرما متوقف شد که منجر به انفجار آنها و آسیب دیدن این واحد تولیدی گردید.»

به گفته نظری، مخزن آمونیاک منفجر نشد اما در حال حاضر، دود غلیظی که محل انفجار را فرا گرفته، بخار آمونیاک نیست بلکه بخار آب است و لذا جای نگرانی نیست.

این در حالی است که ساکنان روستاهای همجوار گفته‌اند که در هنگام انفجار، خانه‌های آنها به شدت به لرزه درآمد.

گفتنی است که ایران سال گذشته شاهد انفجارهای متعدد و آتش‌سوزی در تأسیسات پتروشیمی، نفت و تأسیسات هسته‌ای و نظامی بود که برخی از آنها، «عملیات خرابکارانه» توصیف شد.

مهمترین این حوادث، انفجار سایت هسته‌ای نطنز در اصفهان در ژوئیه گذشته بود که باعث تخریب سانتریفیوژهای مدرن شد. همچنین بروز انفجار در پایگاه موشکی «خجیر» در شرق تهران، نزدیک سایت نظامی پارچین در ژوئن گذشته از جمله این انفجارهاست.