▪️ ۱ فروردین ۱۴۰۰، در اثر انفجار بمب صوتی کار گذاشته شده بر یک موتورسیکلت در فلکه کوزه سراوان، یک شهروند کشته و دو شهروند دیگر زخمی شدند.
▪️ ۱ فروردین ۱۴۰۰، بخش دوم تجهیزات استراتژیک توسط یک شرکت هندی در راستای استقرار و ورود هر چه سریع دولت هند به سواحل مکران، وارد بندر اقیانوسی چابهار شده است.
▪️۳۰ اسفند ماه ۹۹، یک شهروند بلوچ به نام “محمد سروری” فرزند مولانا عبدالله یکی از اساتید حوزه علمیه حمادیه جام جم #دزاپ در راه بازگشت به منزل در خیابان مرادقلی #دزاپ کشته شده است.
▪️اهالی روستاهای #کاشی، #کمبکی، #کیدربالا، #کیدرپایین، #جهلو، #براگ، #ریگمصطفیبالا، #ریگمصطفیپایین و #تلادر از توابع #لیردف شهرستان #بنگلان از اینکه دکل اپراتور همراه اول قادر به پوشش اینترنتی در منطقه نیست گلایه مند بوده و خواستار رفع این معضل هستند.
▪️شامگاه دوشنبه ۲ فروردین ماه ۹۹، در اثر تصادف دو دستگاه پژو و وانت پراید در محور #نهبندان مملکت بلوچستان به #نصرآباد، ۲ شهروند کشته و دو شهروند دیگر زخمی شدند.
▪️روز سه شنبه. ۳ فروردین ماه ۱۴۰۰، در اثر تصادف سه دستگاه خودروی تویوتا، پژو ۴۰۵ و پراید در محور #دزاپ به #خاش، حدفاصل #کورین روستای #دهک، ۱۶ شهروند از سرنشینان سه خودرو کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.
▪️در سایه بی کفایتی جمهوری اسلامی و عدم توجه به رفاه و آرامش شهروندان، بیش از ۲۴ ساعت است که اینترنت و سیگنال های تلفن همراه در بخش #کیشکور شهرستان #سرباز قطع شده است.
▪️روز ۳ فروردین ماه ۹۹، ارتش پاکستان در راستای آزار و اذیت سوخت بران بلوچ، آنها را وادار به دادن شعار و نصب پرچم های این کشور به روی خودروها در مرز عبدوی کرده است.
▪️روز سه شنبه ۳ فروردین ماه ۱۴۰۰، دو جوان در کانال خروجی آب چاه نیمه چهار شهرستان #زهک غرق شدند که یکی از آنها جان خود را از دست داد.
▪️روز ۴ فروردین ماه ۱۴۰۰، سربازان گمنام امام زمان در یک عملیات پیچیده، یک محموله بزرگ مرغ قاچاق را در شهرستان #سیریک مملکت بلوچستان کشف کردند.
▪️روز ۳ فروردین ماه ۱۴۰۰، بر اثر تصادف خودروی سوخت‌بر پژو با یک دستگاه کامیون در محدوده روستای #چاهاسماعیل از توابع شهرستان #میناب مملکت بلوچستان، یک نفر کشته شد. ▪️شامگاه روز ۳ فروردین ماه ۱۴۰۰، بر اثر برخورد یک دستگاه موتورسیکلت با یک خودروی سایپا در منطقه #لار #دزاپ یک نفر کشته و سه شهروند زخمی شدند. ▪️روز ۴ فروردین ماه ۱۴۰۰، بند کمال خان توسط اشرف غنی ریاست جمهوری افغانستان و معاونین او بر روی رودخانه #هیرمند رسما افتتاح شد. ▪️اهالی روستای #سرگوست از توابع بخش #بنت شهرستان #گیه دسترسی به آب شرب ندارند که گلایه و انتقاد آنها از جمهوری اسلامی را به همراه داشته است. ▪️روز ۴ فروردین ۱۴۰۰، یک خودروی سواری پراید با دو سرنشین و مسلح به عنوان مسافرکش سه زن را در دزاپ سوار کرده و قصد داشته تا طلا و جواهرات آنها را به سرقت ببرند که با هوشیاری آنها، یکی از سارقین وابسته به سپاه توسط مردم دستگیر شده است. ▪️سوء مدیریت جمهوری اسلامی در #زهکلوت مملکت بلوچستان باعث گسترش فقر در کنار حداقل امکانات شده و اهالی این منطقه همچنان در منازل کپری سکونت دارند. ▪️روز ۴ فروردین ماه ۱۴۰۰،ز رحمول بامری فرماندار چابهار از اختصاص دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای لایروبی رودخانه #کاجه در محدوده دهستان #پیرسهراب شهرستان #چابهار خبر داد. ▪️روز گذشته ۴ فروردین ماه ۱۴۰۰، در دو حادثه رانندگی در مملکت بلوچستان، ۲ شهروند کشته و ۲۴ تن زخمی شدند. ▪️اداره بنادر و دریانوردی بلوچستان که استفاده از ظرفیت های بومی در رسانه ها خبر داده بود، در شب های اخیر در بایکوت رسانه ای و خبری شبانه اقدام به جذب و استخدام نیروی غیربومی کرده است. ▪️شامگاه سه شنبه ۳ فروردین ماه ۱۴۰۰، یک کودک ۴ ساله بلوچ به نام “ملک دینار بلیده ای” فرزند منصور از مقابل منزل خود در روستای #کوهمیتگ شهرستان #سرباز که در حال بازی بوده توسط افراد ناشناس به گروگان گرفته شده است. این کودک پس از سه روز نگهداری توسط گروگان ها آزاد شده است. ▪️روز ۵ فروردین ماه ۱۴۰۰، یک شهروند بلوچ به نام “عبید امیریان” فرزند درمحمد توسط افراد مسلح ناشناس در #بمپور کشته شد. ▪️روز ۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، در دو سانحه رانندگی در جاده های ناایمن و غیراستاندارد بلوچستان، ۱۳ شهروند زخمی شدند. ▪️۵ فروردین ماه ۱۴۰۰، یک کودک ۴ ساله بر اثر برق گرفتگی در محله #بازارمشترک #دزاپ جان خود را از دست داد.
▪️روز ۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، شرکت گاز که در حال انتقال خط لوله گاز در بخش #کیشکور شهرستان #سرباز است، با استفاده از ماشین آلات خود باعث قطعی برق در این بخش شده است.
▪️نیروهای دریابانی چابهار با همکاری عوامل وابسته به خود با احتکار روغن های خوراکی، آنها را به خارج از مرزهای بلوچستان قاچاق می کنند.
▪️روز ۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، جمهوری اسلامی به بهانه رفع تصرف اراضی ملی، ۵۰ هکتار از زمین های مردم در شهرستان #پهره را مصادره کرده است.
▪️روز ۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه اهل سنت دزاپ، در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت چابهار، ضمن انتقاد از قرارگرفتن زمین‌های مردم در «اراضی ملی» و الحاق آنها به زمین‌های منطقه آزاد، تاکید کردند که مردم مناطق ساحلی حقدارترین افراد به منافع طرح‌ سواحل مکران و منطقه آزاد چابهار هستند.
▪️روز ۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، در اثر تصادف یک دستگاه پراید با اتوبوس حامل مسافر در محور #نهبندان مملکت بلوچستان به #بیرجند حدفاصل #شوسف دو نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شدند.
▪️عصر روز ۶ فروردین ماه ۱۴۰۰، یک جوان ۱۸ ساله در کانال خروجی چاه نیمه چهارم #جزینک دچار غرق شدگی شد و جان خود را از دست داد.
▪️تیمی از پزشکان سپاه پاسداران که خود را متخصص معرفی کردند در مناطق مختلف #دشتیاری و شهر #نگور مستقر شده و به مناطق دیگر شهرستان #چابهار نیز خواهند رفت. مکان استقرار این تیم دبیرستان مالک اشتر نگور است.
▪️صبح روز ۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، در اثر واژگونی یک دستگاه خودروی پژو پارس در محور #دزاپ به #نصرآباد یک نفر کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.
▪️جمهوری اسلامی و سپاه با اعزام تیم های پزشکی و راه اندازی بیمارستان های صحرایی در مناطق مختلف بلوچستان در حال کاهش نسل در بین مردم بلوچ با تجویز داروهای عقیم کننده است.
▪️روز ۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، قرارداد ۲۵ ساله حکومت جمهوری اسلامی با دولت چین امضا شد. طبق این قرارداد، دولت چین می تواند نیروهای نظامی چینی را در سواحل بلوچستان (چابهار و بنگلان) مستقر کند.
▪️روز ۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، در اثر انفجار پیک نیک گاز در خیابان جام جم #دزاپ، دو شهروند زخمی شدند.
▪️مولانا محمد اکرم کوهی امام جمعه موقت #پشامگ در مراسم نماز جمعه ۶ فروردین ماه ۱۴۰۰ در بخشی از سخنانش با انتقاد از عدم اعطای مرخصی به مولانا کوهی گفته که در حکومت جمهوری اسلامی مطالبه گری و طی کردن راه های قانونی مساوی با احضار و بازداشت است.
▪️روز ۲۶ مارس ۲۰۲۱، انجمن حقوق بشر #نروژ جهت پاسداشت خون شهیدان بلوچ و در اعتراض به اشغال بلوچستان شرقی توسط کشور پاکستان با حمایت انگلیس، در مقابل پارلمان این کشور تجمع کردند.
▪️روز ۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، در اثر تصادف یک دستگاه موتورسیکلت با خودروی سواری پراید در شهرک علی اکبر شهرستان #هامون، ۱۰ شهروند زخمی شدند. همچنین شب گذشته در اثر برخورد یک دستگاه موتور سیکلت با تویوتا تایلندی در شهرستان #گیه یک شهروند کشته شد.
▪️روز ۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، سارقان مسلح با بالا رفتن از دیوار یک منزل مسکونی در شهرستان #سراوان، قصد سرقت را داشتند و اقدام به تیراندازی کردند.
▪️شامگاه ۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، در اثر برخورد یک دستگاه خودروی سواری با یک نفر شتر سرگردان، دو تن از سرنشینان خودرو جان باختند.
▪️شامگاه ۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، در اثر آتش سوزی در تالاب هامون، ۲۰ هکتار از پوشش گیاهی این تالاب از بین رفت.
▪️ماموران امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی به بهانه «طرح رزاق» سپاه، از کشف و ضبط ۱۱۶ هزار لیتر سوخت به نام «قاچاق» در شهرستان های #سوران و #دزاپ خبر دادند.
▪️جمهوری اسلامی برای لاپوشانی در مدیریت ضعیف و ناکارآمد خود، عدم دسترسی ۳۵ درصد از اهالی #دزاپ به آب شرب سالم و بهداشتی را رشد جمعیت در این کلانشهر اعلام کرده است.
▪️روز ۸ فروردین ۱۴۰۰، یک شهروند بلوچ به نام “محمد انور خدمتی” توسط سارقان مسلح در مقابل منزلش در #کمب شهرستان #چابهار کشته شد.
▪️ شب ۷ فروردین ۱۴۰۰، دو شهروند در اثر تصادف دو دستگاه موتورسیکلت با یکدیگر جان باختند.
▪️۸ فروردین ماه ۱۴۰۰، مأموران لباس شخصی اطلاعات با یورش به منزل یک شهروند بلوچ در روستای رمش شهرستان فنوج، او را بازداشت کردند.