وزارت دادگستری آمریکا اقدام برای «توقیف دو میلیون بشکه نفتِ احتمالاً متعلق به ایران» را تأیید کرد.

به گزارش رصد بلوچستان، وزارت دادگستری آمریکا تایید کرد که اسناد قضایی برای توقیف یک تانکر با محموله حدود دو میلیون بشکه‌ نفت را که احتمال می‌رود متعلق ایران باشد، در دادگاه ثبت کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ گفته که هم‌اکنون این تانکر با پرچم لیبریا به سمت آب‌های ایالات متحده در حرکت است و مقام‌های دولت ترامپ با طرح این موضوع که محموله نفت این تانکر متعلق به نیروی قدس سپاه پاسداران است، خواستار توقیف آن شده بودند.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید کسانی که در حمل‌ونقل این محموله نقش دارند، با ارائه «اسناد جعلی» تلاش کردند که مبدأ این محموله را پنهان کنند.

دولت پرزیدنت ترامپ، در چارچوب راهبرد «فشار حداکثر» تحریم‌های گسترده‌ای علیه حکومت ایران را اعمال کرد و کوشید تا منابع درآمدی جمهوری اسلامی را قطع کند.

شرکت مالک این نفتکش یونانی اعلام کرده است که ابتدا فکر می‌کرده این محموله نفتی متعلق به عراق است، اما پس از آن‌که متوجه احتمال حمل ناخواسته نفت ایران شده، موضوع را با مقام‌های آمریکایی در میان گذاشته است.

طبق این گزارش، این نفتکش یونانی محموله خود را در بندر فجیره امارات متحده عربی از یک نفتکش دیگر دریافت کرده بود.

بلومبرگ می‌گوید این نفتکش در ماه نوامبر سپس به سمت آب‌های عمان حرکت کرده و بر اساس ردیابی‌های موجود به آفریقای جنوبی رفته و اکنون در سواحل آمریکای جنوبی است.

تابستان سال جاری مقامات دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کردند که چهار نفتکش حامل بنزین ایران به ونزوئلا را به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا توقیف کرده و محموله آن‌ها را فروخته‌اند.

مقامات دادگستری دولت پیشین آمریکا همچنین گفته بودند حدود ۴۰ میلیون دلار پول حاصل از فروش این محموله‌ها به «قربانیان تروریسم دولتی» اختصاص داده می‌شود.