هفت ماه از درخواست نام «آییل» برای کودک اردبیلی که والدینش در انتخاب این نام مُصر بوده می گذرد.

به گزارش رصد بلوچستان، اداره ثبت احوال اردبیل به صورت شفاهی به والدین یک کودک اردبیلی اعلام کرده بود که در عوض نام دخترانه «آییل» به معنای “بیدار شو”، باید نام دیگری را برای فرزند خود برگزینند. اکنون علیرغم سپری شدن ۷ ماه از تولد این کودک، اداره ثبت احوال این شهرستان، کماکان از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام او خودداری کرده است.

سازمان ثبت احوال ایران می‌ گوید: «آییل مفهومی سیاسی» است و دیوارهای معترض اردبیل فریاد سر می‌دهد: «اسامی کودکان، به یک زبان نیست!».

کشمکشی که هم به صورت طرح گرافیتی در خیابانهای اردبیل خودنمایی می‌کند هم این روزها با پیگیری خانواده این کودک اردبیلی، مجدد موضوع داغ رسانه‌ها شده است.

شبکه بی‌بی‌سی فارسی در فراخوان صدا و تصویر از ببیندگان خود خواسته است با هشتگ #نامگذاری از تجربه خود در انتخاب نام کودکانشان گفته و مشکلاتی که سازمان ثبت احوال پیش روی خانواده‌های ایرانی قرار می‌دهد را به اشتراک گذارند. رسانه های معتبر دیگر ترکیه و فارس زبان از جمله خبرگزاری آنادولو، روزنامه یئتی شفق، رادیو فردا، صدای آمریکا، هرانا، ایران وایر و… نیز در گزارش های مبسوطی به این مسئله پرداخته اند.

سازمان ثبت احوال ایران برای انتخاب نام کودکان، لیستی تهیه و ارائه کرده که از مراجعه‌ کنندگانش می خواهد اسامی در نظر گرفته شده برای فرزندانشان را از داخل همین لیست ها انتخاب کنند.

خانواده‌هایی هم که درخواستشان خارج از این لیست می شود جهت بررسی و اعمال نظر به کمیته‌ای مستقر در تهران فرستاده می‌شود.

در این بین «آییل» کودکی ممنوعه در اردبیل است که علاوه بر انتظار ۷ ماهه برای صدور شناسنامه، درگیر بیماری آب مرواریدی با نام علمی کاتاراکت «cataracte» نیز است که خانواده اش بجهت فقدان شناسنامه مجبور شده در تورم بی‌سابقه جغرافیای ایران مخارج درمان آن را به صورت آزاد محاسبه و پرداخت نمایند.

سجاد جولانی هنرمند اردبیلی و پدر پیگیر کارهای آییل هفت ماه پیش پس از موافقت قرار نگرفتن نام درخواستی برای فرزندش کلیپی از خود ضبط و در فضای مجازی منتشر کرد که عدم موافقت سازمان ثبت و احوال با این موضوع را در کنار ترکی بودن اسم بیشتر مفهومی که از آن منبعث گردیده و به معنای ” آگاهی / بیدار شو ” هست تلقی کرده است.

آییل نام هشتگی است که در این ماهها چندین بار مورد پرداخت فعالین مجازی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است در آخرین مراجعه سجاد جولانی به اداره ثبت احوال اردبیل مسئولین به وی گفته‌اند: ”ما تابع سیستم مرکزی هستیم و آنها هم می گویند کمیته‌ای سه نفره از اساتید زبان فارسی این اسم را مورد تایید قرار نمی‌دهند.“

حق داشتن نام کودک در بدو تولد از بندهای میثاق حقوق کودکان می‌باشد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از امضاء کنندگان آن از پذیرش این موضوع سرباز می‌زند.