رسانه های جمهوری اسلامی در حال زمینه سازی برای مصادره زمین های مردم بلوچ در حاشیه شهر چابهار به بهانه سکونت های غیررسمی و بر هم زننده توازن توسعه سواحل مکران هستند.

به گزارش رصد بلوچستان، بندر اقیانوسی چابهار بزرگترین حاشیه نشینی در جغرافیای ایران را داراست و در سایه بی تفاوتی و عدم توجه جمهوری اسلامی، مردم این منطقه با حداقل امکانات زندگی خود را می گذرانند.

در راستای تغییر بافت جمعیتی و به انزوا کشاندن مردم بلوچ در بندر اقیانوسی #چابهار، رسانه های جمهوری اسلامی هم بیکار نمانده و با انتشار گزارش های غیرمعقول در حال زمینه سازی برای کوچاندن مردم بلوچ از حاشیه شهر چابهار هستند.

جمهوری اسلامی یکی از دلایل عدم پیشرفت در منطقه چابهار را سکونت های غیررسمی و غیرمتمرکز عنوان کرده و برای پاک کردن صورت مسئله در حال مقصر جلوه دادن شهروندان است.

این در حالیست که رسانه های جمهوری اسلامی تاکیدات علی خامنه ای به توسعه سواحل مکران را در گزارش های خود عنوان می کنند اما به گفته شهروندان بلوچ این توسعه تنها شامل غیربومیان بوده و مردم بومی همچنان از حداقل امکانات این توسعه یافتگی محروم هستند.

بسیاری از مناطق چابهار از جمله، مرادآباد، رمین، هوت آباد، جنگلوک و … همچنان و با وجود ده ها سال از سکونت در این منطقه از حداقل امکانات زندگی همچون آب، برق، تلفن، فضای مناسب آموزشی، درمانی و پزشکی و … محروم هستند.

جمهوری اسلامی برای مصادره زمین های مردم بلوچ نیز بیکار نمانده و با تشکیل کارگروه هایی درصدد است تا با بهانه های مختلف آنها را از مردم بلوچ بگیرد؛ یکی از این سازمان ها بنیاد مسکن معین است که اجازه ساخت و ساز و تعمیر منازل را به شهروندان بلوچ نمی دهد.

همچنین در جدیدترین نمونه، یک تفاهم نامه توسط وزارت راه و شهرسازی با بسیج به امضا رسیده که آنها به بهانه ساخت منازل مسکونی برای شهروندان قصد دارند زمین های مردم بلوچ را مصادره کنند.