ایران میخواهد فاطمیون را همانند حشد الشعبی عراق ، جزو نیروهای اصلی افغانستان کند ظریف گفته دولت افغانستان می‌تواند از «لشکر فاطمیون» استفاده کند.

به گزارش رصد بلوچستان، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جغرافیای ایران، به دولت کابل پیشنهاد کرد که اگر مایل است از گروه شبه‌نظامی که جمهوری اسلامی از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل داده، استفاده کند.

ظریف در گفت‌وگو با شبکه خبری طلوع‌نیوز افغانستان درباره این گروه شبه‌نظامی موسوم به «لشکر فاطمیون» گفت: «اینها بهترین نیروهایی هستند که اگر دولت افغانستان تمایل داشته باشد می‌تواند از آنها استفاده کند.»

لشکر فاطمیون متشکل از نیروهای افغان است که تحت فرماندهی نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، در سوریه و در حمایت از حکومت بشار اسد می‌جنگند.

هسته اصلی راه‌اندازی این لشکر، نیروهای افغان «تیپ ابوذر» بودند که در زمان جنگ ایران و عراق می‌جنگیدند.

به تازگی حمید قریشی، رییس سازمان بسیج ادارات و وزارتخانه‌های سپاه تهران، اعلام کرد که به خانواده شبه‌نظامیان لشکر فاطمیون که در جنگ سوریه کشته شده‌اند، زمین اهدا می‌شود.

ظریف همچنین در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز درباره گروه طالبان گفت: «بر اساس قوانین هنوز ایران طالبان را از گروه تروریستی خارج نکرده است.»

جمهوری اسلامی ایران که پیشتر طالبان را دشمن خود می‌دانست، در سال‌های اخیر گفت‌وگوهایی را با این گروه شبه‌نظامی به پیش برده که این گفت‌وگوها موجب اعتراض از سوی دولت کابل شده است.