سازمان حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه ۷ آبان نسبت به شدت یافتن سرکوب و افزایش اعدام‌ها در کردستان و بلوچستان هشدار داده و خواهان واکنش جدی‌تر نهادهای حقوق بشری و جامعه جهانی به موج تازه سرکوب شهروندان کُرد و بلوچ شده است.

به گزارش رصد بلوچستان، سازمان حقوق بشر ایران گفته است که طی ۵ هفته‌ گذشته روند اعدام شهروندان بلوچ شدت گرفته و دست‌کم ۱۹ بلوچ در زندان مرکزی مشهد و زندان مرکزی #دزاپ اعدام شدند و از این میان چهار نفر با اتهامات امنیتی و سیاسی به اعدام محکوم شده بودند.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران هم‌اکنون ۱۲۴ زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی #دزاپ وجود دارد که حکم اعدام آنها قطعی شده است.

سازمان حقوق بشر ایران به موج گسترده بازداشت شهروندان کُرد نیز اشاره کرده و گفته است، این بازداشت‌ها از روز ۲۰ دی در کرج، تهران، مهاباد، ربط، نقده، بوکان، مریوان، سنندج، سقز و سروآباد آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

‌بر اساس گزارش‌ها، بین ۷۰ تا ۷۵ شهروند کُرد در سه هفته گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران هدف از این بازداشت‌ها را سرکوب جامعه مدنی کردستان اعلام کرده و گفته است که بازداشت شدگان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، محیط زیست و دانشجویی فعال بوده‌اند.

این سازمان حقوق بشری بازداشت شهروندان کُرد و بلوچ امری متداول دانسته اما گفته است که بازداشت‌های اخیر در طی سال‌های گذشته کم سابقه بوده است.