گزارش ها حاکی است که مولوی مهدی یکی از فرماندهان هزاره تبار امارت اسلامی پس از سرکشی از طالبان، توسط سپاه پاسداران به آنها تحویل داده شده و پس از آن کشته شده است.

به گزارش رصد بلوچستان، طالبان صبح روز چهارشنبه، ۲۶ مرداد ماه ۱۴۰۱، اعلام کردند که مولوی مهدی مجاهد، تنها فرمانده هزاره‌تبار این گروه را، که در برابر آنان قرار گرفت و جنگ بلخاب را رهبری کرد، کشته‌اند.

در خبرنامه طالبان چنین گفته شده است: «مهدی پس از سرکشی علیه امارت اسلامی در بلخاب، با چند تن از همراهانش به کوه‌ها متواری شد. او در روزهای گذشته قصد داشت به ایران فرار کند که مأموران سازمان کشف و استخبارات مرزی، در منطقه مرزی هرات و ایران او را شناسایی و کشته اند.»

یک منبع در میان طالبان به روزنامه ۸ صبح گفته که نیروهای طالبان در ولایت هرات، از چند روز به این‌سو آمادگی کامل برای بازداشت مولوی مهدی داشتند.

این منبع مطلع می‎گوید: «مسوولان استخبارات در گمرک اسلام‏قلعه ساعت ۲ شب، به سوی قریه بنیاد حرکت کردند و ساعت ۴ صبح چهارشنبه وارد عملیات شدند و مولوی مهدی را از یک خانه بازداشت کردند.»

دو منبع دیگر در گفت‌وگو با روزنامه ۸ صبح می‌گویند که سپاه در بازداشت و کشته ‌شدن مولوی مهدی دست داشته‌ است.

یکی از مسئولان امنیتی حکومت پیشین هم می‌گوید که مولوی مهدی مجاهد، روز یک‌شنبه، ۲۲ مرداد ماه، به‌گونه قاچاقی وارد خاک ایران شده بود، اما روز بعد از سوی مرزبانان ایرانی به نیروهای طالبان تحویل داده شد.

این منبع می‌افزاید که روز چهارشنبه، مولوی مهدی مجاهد به دستور گروه حقانی در ولسوالی کهسان ولایت هرات به قتل رسید.

واثق حسینی، نویسنده و کارشناس سیاسی، می‌گوید که تاکنون این موضوع دقیقاً مشخص نیست، اما اگر این خبر واقعیت داشته باشد، جبهه بلخاب با چالش روبه‎رو خواهد شد. با این حال جبهه مقاومت بلخاب از هم نمی‎پاشد و مقاومت مردم علیه طالبان قوی‏تر از پیش ادامه خواهد یافت.

این کارشناس سیاسی می‌گوید که جبهات مختلفی در برابر طالبان شکل گرفته است و قتل مهدی به این جبهات نشان می‎دهد که صلح با طالبان نتیجه‎بخش نیست و تنها راه حل، عملکرد نظامی است.

مولوی مهدی تنها فرمانده هزاره‌تبار طالبان بود که در پیروزی این گروه در ولایت‌های شمالی، به‌‌ویژه ولایت سرپل نقش داشت. با این حال پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، نسبت به آن‎چه تبعیض و قوم‌گرایی در رهبری طالبان عنوان می‌کرد، در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل دست به اعتراض زد و از صف این گروه خارج شد.

جمهوری اسلامی و سپاه که شورش و تظاهرات علیه طالبان را بر نمیتابند، پس از دعوت مولوی مهدی به جغرافیای ایران، او را تحویل داده و طالبان او را کشته اند.