https://youtube.com/shorts/TwqGJdeM2eQ

بسیاری از ساکنان دشتیاری به دلیل عدم رهاسازی آب دو سد پیشین و زیردان توسط سپاه در حال کوچ کردن از این شهرستان هستند.

اختصاصی/ به گزارش رصد بلوچستان، سپاه پاسداران با سیاست ضدبلوچ خود در راستای کوچاندن مردم بلوچ دشتیاری، با عدم رهاسازی آب دو سد بزرگ پیشین و زیردان آنها را مجبور به کوچ کرده است.

سپاه پاسداران جهت مصادره و غصب زمین های اهالی دشتیاری، آب این شهرستان که از دو سد #پیشین و #زیردان تامین شده را بسته است.

از آنجایی که کسب و کار و شغل اهالی این منطقه کشاورزی است، عدم بازگشایی دریچه های سد باعث شده وضعیت معیشتی آنها دچار رکود شود.

بسیاری از ساکنان دشتیاری که به آب شرب نیز دسترسی ندارند، در سیاست های سپاه گرفتار شده و در حال کوچ از منطقه هستند.

یکی از شهروندان دشتیاری ضمن گلایه و انتقاد از معین الدین سعیدی به گزارشگر رصد گفت: “نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در تبلیغات ید طولایی دارند با پیگیری های مکرر مردمی تاکنون اقدامی انجام ندادند. مردم به چه چیز نمایندگان دلخوش باشند در حالی که از ابتدایی ترین نیاز خود محروم هستند و نمایندگان جهت رفع آن نمی توانند کاری انجام دهند.”

فعالین مدنی بلوچ گفتند: “عدم رهاسازی آب سدها توسط سپاه جهت کوچاندن شهروندان از منطقه و مصادره زمین های آنها برای واگذاری به غیربومیان است.”

این فعالین افزودند: “اهالی دشتیاری به هیچ عنوان نباید زمین ها و منازل خود را ترک کنند و به دیگر مناطق کوچ کنند، چرا که کوچ مردم از منطقه خواسته سپاه برای غصب زمین ها و میراث آنها است که از آبا و اجداد به آنها رسیده است.”