حبیب‌الله سربازی، فعال سیاسی بلوچ معتقد است با در نظر گرفتن سابقه نهادهای امنیتی و مراجع قضایی در پیگیری نکردن چنین پرونده‌هایی، احتمالا پرونده قتل صدرا نارویی، کودک پنج ساله هم پیگیری نخواهد شد.

به گزارش رصد بلوچستان، به ‌دنبال تیراندازی نیروهای نظامی در شهرستان پهره که منجر به کشته شدن یک کودک پنج ساله بلوچ به نام «صدرا نارویی» شد، شماری از شهروندان ساکن این شهرستان در مقابل نهادهای دولتی دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. تجمع کنندگان خواستار برخورد با مأموران خاطی شده‌اند.

منابع دادستانی در بلوچستان اعلام کرده‌اند که مرگ صدرای پنج‌ساله با تیراندازی پلیس تأیید شده و مأموران بازداشت شده‌اند: «دادستان نظامی بلوچستان فورا بابت کشته‌ شدن یک کودک پنج‌ساله در تیراندازی مأموران پلیس تحقیقات خود را آغاز کرده و مأمورانی که در این حادثه تیر انداخته‌اند، احضار و برای ادامه تحقیقات بازداشت شده‌اند.»

حبیب‌الله سربازی، فعال سیاسی بلوچ اما معتقد است با در نظر گرفتن سابقه نهادهای امنیتی و مراجع قضایی در زمینه عدم پیگیری چنین پرونده‌هایی، احتمالا پرونده قتل صدرا نارویی هم به سرانجام نخواهد رسید.

حبیب الله سربازی دبیرکل “حزب بلوچستانء راجی تپاکی” به رادیو زمانه گفت: «در سال ‌های گذشته چندین کودک بلوچ به ‌دلیل شلیک تیر مستقیم از سوی نیروهای نظامی و امنیتی مستقر در بلوچستان جان خود را از دست داده‌اند اما مأموران خاطی مورد پیگرد قرار نگرفته‌‌ و برای ادامه کار خود به مناطق دیگر اعزام شده‌اند.»

روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ‌ماه مأموران نیروی انتظامی در ایست بازرسی شهر #محمدان به سمت یک خودروی در حال تردد تیراندازی کردند که در نتیجه این تیراندازی یک کودک بلوچ بر اثر اصابت گلوله کشته شد.

در گزارش کمپین فعالین بلوچ آمده، سرنشینان این خودرو اعضای یک خانواده بوده‌اند و مأموران نیروی انتظامی به ظن حمل مواد مخدر به سمت خودروی آنها آتش گشوده‌اند.

با وجود طرح این ادعا، حبیب‌الله سربازی می‌گوید که شلیک به کودکان بلوچ توسط نیروهای نظامی و امنیتی مسبوق به سابقه است.

دو سال پیش در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ مأموران یگان تکاوری با تیراندازی مستقیم به یک موتورسیکلت در شهرستان دلگان اقدام به قتل سه شهروند دلگانی کردند. یکی از کشته‌ شدگان کودکی ۱۱ ساله به نام «علیرضا بامری» بود.

در واکنش به این ماجرا، محمد قنبری، فرمانده پیشین پلیس در بلوچستان بدون اشاره به قتل این کودک توسط مأموران، سه شهروند جان باخته را «اشرار مسلح» نامید.

در خبری دیگر در اوایل مهر ماه ۱۳۹۶ و به ‌دنبال هجوم مسلحانه مأموران نیروی انتظامی به منزل یک سوخت‌بر بلوچ در شهرستان پهره و شلیک به سمت این سوخت‌بر و خانواده‌اش، یک کودک سه ساله به نام «مرتضی روستا» جان خود را از دست داد.

به‌ گفته حبیب الله سربازی، در تمام موارد یاد شده هیچ‌یک از عاملان و آمران شلیک به کودکان و خانواده‌ها مورد تعقیب قضایی قرار نگرفته‌اند.