جغرافیای ایران به رغم داشتن دومین منابع گازی جهان، جمهوری اسلامی توانایی حل مسائل سیاسی برای صادرات گاز به مشتری های بالقوه را ندارد.

به گزارش رصد بلوچستان، در پی ناکامی جمهوری اسلامی در صدور گاز به پاکستان، این بار وزیر نفت از برنامه جدید برای صادرات گاز به افغانستان خبر داد.

بیژن زنگنه روز، پنجشنبه، ۱۹ فروردین‌، در سفر خود به بلوچستان به خبرگزاری ایلنا گفت: «خط لوله انتقال اصلی گاز به منطقه کلی سیستان واقع در شمال بلوچستان و بسیاری از شهرهای آن در پایان کار است و این خط انتقال به‌زودی در بیشتر این شهرها افتتاح می‌شود.»

او در ادامه با اشاره به اینکه خطوط لوله گاز به شهرستان #نصرآباد تکمیل شده و به‌زودی افتتاح می‌شود، افزود: «در مرحله بعد از آن برای صادرات به افغانستان استفاده خواهیم کرد.»

از سال ۱۹۹۰ جمهوری اسلامی قصد داشت تا از طریق پاکستان، گاز خود را به هند و چین صادر کند، اما پاکستان اجازه نداده تا گاز جغرافیای ایران به همسایه شرقی آنها برسد. در همین راستا، جمهوری اسلامی خط لوله‌ای هزار و ۱۰۰ کیلومتری را در خاک خود احداث کرد تا گاز پارس جنوبی را به مرز پاکستان برساند.

در همین رابطه، محمدحسین ملائک، سفیر سابق ایران در چین گفته است اسلام‌آباد حاضر نیست گازی را که سال‌هاست خط لوله آن در ایران تا مرز این کشور احداث شده، دریافت کند، چه برسد به اینکه از این طریق گاز به چین ارسال شود.

در مقابل، ایالات متحده از خط لوله گاز ترکمنستان، افغانستان و پاکستان حمایت کرده است. برخی از کارشناسان تلاش آمریکا برای حل مشکل خود با طالبان را در همین زمینه تحلیل می‌کنند. پاکستان تحریم آمریکا و مشکلات مالی را بهانه‌ای برای عدم تکمیل زیرساخت موردنیاز در خاک خود برای واردات گاز ایران عنوان کرده است.

پیش‌تر نیز جمهوری اسلامی مدعی شده بود که صادرات گاز به پاکستان نهایی شده و قرار است به‌زودی آغاز شود. موضوعی که با توجه به تحریم‌ها و ممانعت ایالات متحده هیچ‌گاه عملی نشد.

پروژه صادرات گاز جغرافیای ایران توسط جمهوری اسلامی به عمان هم پیشرفت خاصی نداشته است. صادرات گاز به عمان هم با مشکلات خاص خود روبه‌رو است و انتظار نمی‌رود که در کوتاه‌مدت جمهوری اسلامی بتواند به عمان گاز صادر کند.