یک فرد بلوچ که پیشتر امان نامه (تامین داده بود) گرفته بود، بابت اتهامات امنیتی در زندان کرمان به اعدام محکوم شده است.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، یک فرد بلوچ‌ که تامین داده بود، در سال ۱۴۰۰ توسط نیروهای نظامی در دزاپ بازداشت شده و پس از انتقال به زندان کرمان از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده است.

هویت این شهروند بلوچ “موسی قنبرزهی” ۶۳ ساله فرزند حبیب اهل روستای #شندک از توابع شهرستان #دزاپ عنوان شده است.

گفته می شود موسی به مدت چند سال به دلیل موضوعات سیاسی، امنیتی برادران خود به نام های “عیسی و محمو‌د قنبرزهی” که هر دو نفر آنها در سال های ۷۹ و ۸۰ توسط نیروهای نظامی کشته شده اند تحت تعقیب بوده و به صورت پنهانی در روستاهای اطراف دزاپ زندگی کرده است.

براساس این گزارش، موسی نهایتا با پیشنهاد دستگاه های امنیتی وزارت اطلاعات به ریش سفیدان طایفه قنبرزهی در مورد دادن امان نامه به وی در سال ۹۸ موافقت کرده و کارت امان نامه از این نهاد امنیتی دریافت کرده است.

طبق این گزارش، موسی پس از گرفتن امان نامه به مدت حدود ۳ سال آزادانه در همه نقاط شهر تردد می کرد تا اینکه در سال ۱۴۰۰، دوباره با پرونده سازی اتهام قتل یک نیروی نظامی پیش از زمان تامین وی، توسط اطلاعات در دزاپ بازداشت و به کرمان منتقل شد و هم اکنون از دادگاه انقلاب کرمان به اعدام محکوم شده و در زندان‌کرمان محبوس است.

نردیکان آقای موسی قنبرزهی می گویند که دلیل پرونده سازی دوباره علیه وی و بازداشت او به دلیل همکاری نکردن با نیروهای اداره اطلاعات جهت مخبری بوده است.

گفتنی است، یکی از فرزندان موسی با هویت “عبدالمالک قنبرزهی” ۳۸ ساله، در سال ۱۳۹۰ با اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دزاپ توسط اطلاعات بازداشت و پس از چند ماه شکنجه از دادگاه انقلاب دزاپ به ۲۵ سال تبعید در زندان گرمسار استان سمنان از طریق محاربه محکوم شد. وی هم اکنون به مدت ۱۱ سال است که در زندان گرمسار محبوس است.